مسير حركت تور زميني تهران باتومي

براي يك مسافرت زميني از تهران به باتومي راه هاي مختلفي وجود دارد. من پس از سالها تجربه در رفت و آمد به اين مقصد مسير زير را براي تورهاي زميني گرجستان پيشنهاد ميكنم.مسير رفت  و برگشت متفاوت انتخاب شده است تا تنوع بيشتري براي گردشگران ايجاد شود. زمان مناسب براي حركت هم چه هنگام رفت و چه هنگام برگشت طبق اين برنامه ساعات اوليه صبح مي باشد.

دوستان اگر نظر، پيشنهاد يا سئوالي درمورد مسير انتخابي دارند، كامنت بگذارند.

مسير رفت:پس از خلاصي از شهر پر آلوده  تهران وارد آزادراه تهران تبريز مي شويم و با عبور از شهر زيباي تبريز بسوي پايانه مرزي بازرگان مي رويم. با انجام تشريفات مرزي وارد خاك تركيه مي شويم. نخستين شهر تركيه بعد از مرز بايزيد است كه تركها آن را دوغوبايزيد مي نامند. اين شهر هتل رستوراني بنام ارتور دارد كه معمولن محل توقف اتوبوسهاي ايراني است. كاركنان اين رستوران زبان فارسي را مي فهمند. پس از صرف شام در اين رستوران بسوي جاده ايقدير Igdir مي رويم و راهي اين شهر مي شويم.شهر ايقدير مركز استان ايقدير و گرم ترين شهر در شرق تركيه است. استان ايقدير منطقه حساسي است زيرا  با سه كشور ايران، آذربايجان و ارمنستان هم مرز است، كوههاي ارارات تركيه در اين استان قرار دارند و رود ارس نيز ازآْنجا عبور مي كند،اغلب ساكنان اين شهر كرد هستند و بخشي نيز آذري مي باشند.  در طول اين مسير چند ايست بازرسي را پشت سر مي گذاريم. بعد از ايقدير بطرف كارس Kars مي رويم، با عبور از شهر كارس بطرف جاده اردهان مي رويم و سپس در دوراهي كه نزديك اردهان قرار دارد بسوي شهر پسف    Posofحركت مي كنيم.گرچه شهر پسف در مسير عبور ما تا مرز گرجستان قرار ندارد اما چند كيلومتري راه خود را دور مي كنيم و به داخل پسف مي رويم.اگر همه چيز طبق روال پيش رفته باشد صبح بسيار زود وارد پسف مي شويم. اشكالي ندارد چون مردم اين منطقه بسيار سحرخيز هستند.مدتي را در يكي از كافه هاي اين شهر به استراحت و صرف صبحانه مي گذرانيم. سپس راهي مرز تركيه با گرجستان مي شويم.كه تا اين شهر مسافت چنداني ندارد. خوشبختانه اين پايانه مرزي بسيار خلوت است و معمولا» معطي زيادي ندارد. با انجام تشريفات مرزي وارد كشور گرجستان مي شويم.مناطقي كه در بدو ورود ما به گرجستان قرار مي گيرند يكي از دور افتاده ترين  مناطق گرجستان محسوب مي شوند اما از نظر طبيعي مناطق بكري محسوب مي شوند و طبيعت بسيار زيبايي دارند. از داخل چند روستا و ومنطقه مسكوني عبور مي كنيم و از طبيعت آنها لذت مي بريم.بزرگترين روستا در سرراهمان واله vale نام دارد كه پس از عبور از آن دقايقي بعد وارد شهر آخالتسيخه Akhaltsikhe مي شويم. آخالتسيخه شهر قديمي كوچكي است با جمعيت حدود 50 هزار نفر كه اغلب ساكنين آن از ارامنه هستند.هنوز بيش از چهارصد كيلومتر راه  تا مقصد داريم. بعد از آخالتسيخه شهر برجمي Borjomi در سر راه ما قرار دارد كه شهر كوچك و بسيار زيبايي است كه آب معدني آن به دنيا صادر مي شود و از اين لحاظ شهرت دارد. شهر ديگري كه بايد از آن عبور كنيم خاشوري Khashuri نام دارد. اين شهر در مسير عبور جاده تفليس به درياي سياه قرار گرفته است. با عبور از خاشوري بطرف كوتايسي Kutaisi مي رويم. كوتائيسي دومين شهر پرجمعيت گرجستان و  شهر صنعتي اين كشور است. از داخل شهر كوتايسي هم عبور مي كنيم و بسوي درياي سياه حركت مي نماييم. حدود 60 كيلومتر از مسير عبور ما جاده ساحلي در كنار درياي سياه است كه در اغلب نقاط اين مسير  چشم انداز درياي سياه را مي توان ديد. بعد از ظهر وارد باتومي مي شويم. با كوله باري از درس و تجربه كه البته مسافران هوايي از آن بي بهره بوده اند.

مسير بازگشت : بطرف سارپي Sarpi مي رويم كه 16 كيلومترتا  باتومي  فاصله دارد. اينجا مهمترين پايانه مرزي بين گرجستان و تركيه قرار گرفته است و مرزي شلوغ و پرتردد محسوب مي شود. اشكالي ندارد ما چون داريم از گرجستان خارج مي شويم تشريفات چنداني نداريم. كشور تركيه هم كه از ما ويزا نمي خواهد پس كنترل ويزا ندارد. بعد از ورود به خاك تركيه بيش از دويست كيلومتر جاده ساحلي در پيش داريم تا به شهر بندري ترابزون Trabzon در تركيه برسيم. در ترابزون يكساعتي توقف خواهيم داشت تا هم ناهاري بخورم و هم از مراكز خريد آن بازديد كنيم.چون موقع برگشت به ايران است خيلي ها ممكن است بخواهند سوغاتي بخرند. از ترابزون بسوي شهر ارزوروم Erzurum  مي رويم و از آنجا به دوغوبايزد. توقف شامگاهي ما در دوغوبايزيد آخرين توقف تا رسيدن به مرز ايران و تركيه است. پس از عبور از پايانه مرزي بازرگان بسمت تبريز مي رويم و با عبور از اين شهر از طريق آزاد راه به تهران مي آييم. بعد از يكهفته دوري از تهران اكنون مدتها مي توانيم آلودگي اين شهر را بخوبي تحمل كنيم.

60 Responses to مسير حركت تور زميني تهران باتومي

 1. mohammad says:

  با سلام و تشكر از اطلاعات خوب و مفيد شما.
  اگر امكان دارد لطفا ً شماره تماس خود را براي من ايميل كنيد تا از شما سوالاتي بپرسم.
  اردادتمند محمد

 2. بازتاب: تور گرجستان ارديبهشت 89 « گرجستان

 3. افشین says:

  هتل های مورد نظر شما چند ستاره هستند؟ وما تا کی فرصت ثبت نام داریم؟

  • لينك سايت هتلها گذاشته شده است تا خودتان شرايط و كيفيت هتل را بررسي كنيد. لازم به ذكر است كه هيچيك از اين هتلها شرايط استاندارد هتلهاي ستاره دار بين الملي را دارا نيستند. اين همان مشكلي هست كه مسافران اين مقصد با آن مواجه بوده اند. من بعد از سالها تجربه تا حد زيادي سليقه گردشگران ايراني را مي شناسم و معمولن قبل از حركت تور در يك جلسه معارفه سعي مي كنم با توجه به شرايط و خواسته هاي توريست مناسبترين محل اقامت را در نظر بگيرم.

 4. محمد حسین مقدسی says:

  مسیر تو ر ایده آل انتخاب شده است و نشان از تجربه شما دارد چون من این مسیرها را بارها و بارها رفته ام و نیز از کشورها ی آذربایجان و ارمنستان و نیز مسیر هوایی آذال و ترکیش که به نظر بنده هم بهترین مسیر انتخابی همین مسیر شماست

 5. amın says:

  سلام از تبريز تا ترابزن چند ساعت راهه؟ يه اطلاعاتي هم درباره ترابزون بدهيد!

  • از مرز بازرگان تا ارزروم حدود 300 كيلومتر است و از ارزروم تا ترابزون كمتر از 250 كيلومتر. تنها شايد حدود 25 كيلومتر از طول مسير صعب العبور است و باقي مسير مشكل خاصي ندارد.البته اينو با توجه به وضع كلي جاده هاي تركيه گفتم كه ميدونيد در كل سطح كيفي اون از جاده هاي ايران خيلي پايين تره.

   • بهراد says:

    سلام شهر ترابزون واسه گشتن خوبه ؟ مرکز خرید و کلوب ؟
    من ازروم و اغدر رفتم ترابزون از اینا بهتره ؟
    البته من عید میرم

 6. جهانگرد ایرانی says:

  با سلام و نشکر از وبلاگ مفید تان . من می خواهم از مرز بازرگان(دغوبایزید) با اتوبوس های ترکی به vale و سپس به باتومی برم و پس از چند روز گشت از باطومی به تفلیس بروم و مسیر برگشت از تفلیس به posof و به دغوبایزید و تبریز برگزدم آیا امکان پذیر است؟
  با تشکر از رهنمایتان

  • از دوغوبايزيد هيچ وسيله نقليه عمومي وجود ندارد كه مستقيمن شما را به واله برساند. تنها راه اينست كه شهر به شهر برويد و مدتي در هر شهر معطل شويد و چون دفاتر اتوبوسراني و ميني بوسراني در شهرهاي شرقي تركيه معمولن تا 5 بعد از ظهر فعال هستند، احتمالن يك شب را هم مجبور مي شويد كه در تركيه استراحت كنيد.

 7. احسان says:

  سلام آقاي گلچين فر
  بنده به اتفاق دوستم و همسرانمان مدتي است مشغول سياحت و گردشگري هستيم سابقه سفر به تركيه ( هوائي و زميني به مقصد آنتاليا )ارمنستان ( هوايي و زميني 3 مرتبه ) عراق ، سوريه ، لبنان ، امارات متحده عربي ( دبي و شارجه ) را داريم امسال قصد داريم پس از عبور از مرز نوردوز و رسيدن به ايروان و توقف دو روزه در آن شهر بطرف مرز گرجستان حركت نموده و پس از عبور از مرز ساداخلو ( مرز ارمنستان و گرجستان ) به تفليس رفته و پس از توقف 3 روزه از آنجا به طرف بندر باتومه رفته و پس از گذر از مرز به طرف بندر ترابزون حركت كرده و پس از توقف 1 روزه رهسپار شهر زيباي استانبول شويم و پس از توقف 4 روزه در آن شهر از طريق مسير آنكارا ، سيواس ، ارزنجان ، ارزروم وارد ايران شويم . سوالاتي در اين خصوص از محضر حضرتعالي داشتم :
  1- آيا مسير انتخابي ما به نظر شما ايده ال مي باشد يا خير ؟
  2- وضعيت جاده هاي حد فاصل سوان تا مرز گرجستان ،مرز تا تفليس و تفليس تا باتومي چگونه است ؟ در صورت امكان به مسافتهاي مورد نظر نيز اشاره فرمائيد .
  3- امنيت جاده هاي فوق الاشاره در چه حدي است .
  4- جاذبه هاي گردشگري گرجستان چه مكانهايي مي باشد .
  با سپاس فراوان -احسان و همسفران

  • ا- خوبي مسير انتخابي به خودتون بستگي داره. من يكي كه از ماشين سواري طولاني در جاده هاي تركيه خوشم نمياد وبيشتر ترجيح ميدم سفر بين شهرهاي ترابزون، استانبول، آنكارا و ارزروم رو با هواپيما انجام بدم.
   2- از سوان تا تفليس وضعيت جاده معموليه و مشكل خاصي نداره. از باتومي تا تفليس هم همينطور.فقط حواست باشه كسي بهت نزنه! چون بنظر من گرجيها بد رانندگي مي كنند.
   3- امنيت جاده ها هم در حد قابل قبوليه و مشكل خاصي تا بحال لااقل من نديده ام.
   4- جاذبه هاي گردشگري و تفريحي گرجستان، موضوع همين وبلاگ است. اگر كمي با حوصله به مطالب اين وبلاگ توجه كنيد، ميتوانيد اطلاعات توريستي مورد علاقه تان را پيدا كنيد.

 8. آرش says:

  دوست عزیز لطفا کمی هم در مورد قطار ایروان به تفلیس توضیح بدید.(اگه میدونید)
  اینکه چند ساعت طول میکشه و هزینه اش حدودا چقدره و اینکه با قطار میشه از تفلیس به باتومی رفت؟

 9. آرش says:

  آقای گلچین فر ممنونم از بابت اطلاعات مفید…

 10. Hamid says:

  سلام
  مي خواستم بپرسم از مرز بازرگان بليط اتوبوس براي باتومي هست؟

 11. مهدی says:

  با با سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون من هفته پیش تو مسیری بودم که گفته اید البته از کارس به هوپا رفتم سپس وارد باتومی شدم خیلی عالیه .
  ببه دوستان توصیه می کنم با ماشین خودشان بروند .

  • رضا says:

   سلام دوست عزیز ! لطفا مسیری را که در ترکیه بسوی باتومی طی کردید برایم بنویسید .ضمنا حتما در مورد وضعیت امنیت وکیفیت راه واسفالت جاده وصعب العبور بودن یا کفی بودن راه هم توضیحاتی بدهید ممنون میشم

 12. saied says:

  لطفا در مورد مسیر زمینی آستارا -تفلیس- باتومی اطلاعاتی به من بدهید با اتومبیل خودم می خواهم بروم.

 13. نازی says:

  سلام. برای رفتی به تفلیس از ایروان بهترین و اقتصادی ترین روش چیست؟ ایا میتوان ویزای گرجستان را در ایروان تهیه کرد؟ چه مدت طول میکشد؟ ممنون

 14. مهسا says:

  یا سلام
  آقای گلچین فر ممنون از اطلاعات خوب و همین طور مسیر خوب پیشنهادی شما.
  می خواستم بدونم در این مسیر آیا پمپ گاز هم به اندازه لازم جهت سوخت گیری هست و مثلاً در چه فواصلی پمپ گاز و بنزین وجود داره؟

 15. با سلام خدمت شما دوست عزيز
  هدف من از اين كامنت اين بود كه ميخاستم بدونيد تو ايران هم مردم گرجي داريم ،اونا الان الان تو فريدونشهر اصفهان زندگي ميكنن،طبق اطلاعات اين مردم در اصل به شهر ساگارجو در كاخت برميگردن كه سيصد سالي ميشه از اونجا اودن و الان در كنار بقيه ايراني ها زندگي ميكنن

 16. امير says:

  با سلام
  براي رفتن به ايروان مسير جلفا ارون راپيشنهاد مي كنيد يا مشيرتركيه ارمنستان
  كداميك نزديكتره؟ براي عيد مسر چه جوريه؟
  ممنون

 17. حمید says:

  با سلام
  من در یک سایتی 2 مسیر برای رفتن به نفلیس مشاهده کردم یکی مسیر ترکیه بود مسیر بعدی دقیقا از بالای نقشه ایران یعنی گوش سمت چپ گربه ، جایی که مرز ایران و ارمنستان با هم تلاقی دارن بود و در واقع بدون ورود به خاک آذربایجان مستقیما وارد کشور ارمنستان میشد و بعد از عبور از ایروان به تفلیس می رفت .اما من در نقشه ایران که نگاه میکنم به نظر می رسد انجا مرزی نباشد می خواستم بدانم آیا این مسیر وجود دارد چون به نظر می رسد از مروز نودوز که وارد ارمنستان می شود مسیر کوتاه تری برای رفتن به ایروان و سپس تفلیس می باشد

 18. حسيني يزدي says:

  سلام وتشكر از همه راهنمايي هاي شما ايا مسير حركت ازايران تركيه گرجستان جاده ان اتوبان است ايا درمسير به ايراني زبان مسافر يا ساكن هتل رستوران و..برخورد ميكنيم ايا در تركيه بيمه اي هست براي ماشين اگر خراب شد تماس بگيرم بيايند كمك
  متشكر م حسيني

  • وضعیت جاده های تمام همسایگان ایران و از جمله ترکیه در سطحی بسیار پایین تر از وضعیت جاده های ایران است. ایرانی در مسیر جاده ترانزیت استانبول فراوان است اما برای رسیدن به گرجستان چندصد کیلومتری را باید بدون انتظار ملاقات با هموطنان طی کنید. در مورد بیمه هم فکر میکنم، منظور شما نیروهای امداد جاده ای باشند که در جاده های ترکیه حضور دارند ولی امیدوارم لااقل جایی به آنها نیاز پیدا کنید که موبایلتان آنتن بدهد وگرنه خدا داند کی بشما برسند.

 19. حامد عبادت says:

  باسلام
  من وتعدادی از دوستانم قصد سفر به ارمنستان و گرجستان را به صورت زمینی داریم.چه مسیر و چه شهر هایی را به ما پیشنهاد می کنید.ضمننا چه امکن وشهر هایی برای خرید مناسب است؟؟؟

 20. سعید says:

  با عرض سلام.
  آقای گلچین فر میخواستم راهنماییم کنید از وضعیت کار تو تفلیس.
  مثلا میشه اونجا یه رستوران ایرانی با درآمد خوب زد؟
  و شرایط زندگی رو توضیح دهید
  با تشکر فراوان

 21. ehsan says:

  سلام آقاي گلچين فر.
  من سه سئوال درباره سفر زميني دارم:
  1- مدت زمان در راه بودن از مسير پيشنهادي شما (مرز پسف) از تهران تا باتومي چند ساعت است؟ (حدودا)
  2- با توجه به قيمت بالاي بنزين در ترکيه، بهتر است در اين کشور سوختگيري نکنيم. بنابراين اولين پمپ بنزين با مرز پسف چقدر فاصله دراد؟
  3- آيا امکان بيمه کردن خودرو در طول اقامت در گرجستان وجود دارد؟ هزينه آن چقدر است و چگونه؟

 22. ehsan says:

  سلام آقاي گلچين فر.
  يک سوال ديگه رو هم فراموش کردم. اينکه مرزهاي بازرگان و پوسوف در چه ساعاتي باز هستند.
  ممنون

  احسان

 23. و ص says:

  سلام
  خوب هستین
  من و دوستانم می خواستیم با ماشین شخصی به گرجستان برویم از مرز ترکیه .
  هزینه وروردی ماشین به ترکیه چقدره و در ضمن هزینه ورودی ماشین به گرجستان چقدره می شه؟

  ممنون می شم پاسخ بدین.

 24. Afshin says:

  اطلاعات مفيد و بسيار خوبي بود. متشكرم

 25. مهدي از استارا says:

  با سلام خدمت دوست گرامي
  من مهدي از استارا هستم ميخواستم با ماشين شخصي خودم كه 405است در 1 مردادبه تركيه و از انجا به گرجستان شهر باتومي بروم و چنتا سوال داشتم
  1-قيمت متوسط هتل در تركيه (شهر مرزي و شهر باتومي چقدره
  2-ايا صلاح ميدانيد برگشت به ايران را از ارمنستان برگرديم
  3-قيمت بنزين در گرجستان باتومي و تركيه چقدر است
  4-ايا غذا و مواد غذايي قيمتش در اين دو كشور مناسب است
  خيلي ممنون از لطف شما

 26. شبنم says:

  باسلام. اطلاعات سايت شما بسيار مفيد است. بنظر شما اگر از مرز بازرگان -ارزروم- تزابزون- سارپي وارد گرجستان شويم. مسير خوبي هست. ؟ اوضاع ايم مرز چطور هست و تا كي بازه؟ ممنون ميشم پاسخ دهيد.

 27. farzad says:

  با سلام ما تو مرداد میایم گرجستان آیا اونجا برنامه گشت دارین ؟ با شما تماس بگیریم

 28. فرشید says:

  درود
  برنامه سفر من شامل ارمنستان و گرجستان با خودروی شخصی است (3 نفر من و همسرم و دخترم) و چند سوال دارم که سپاسگزار میشم پاسخ بدید، چون تا به حال تجربه سفر با خودرو به خارج از کشور نداشتم:
  1. آیا اصولا در زمانی حدود 2 هفته سفر به هر دو کشور منطقی است یا خیر؟ شما چطور صلاح میدانید؟
  2. به نظر شما بهتره مسیر چطور انتخاب بشه: ایروان – باتومی یا باتومی – ایروان
  3. در مورد جاده های ترکیه فرمودید. مسیر ایروان به باتومی چطور؟ چند کیلومتره؟ از چه مسیری؟
  4. در این مسیر آیا نیاز به سوختگیری در ترکیه داریم؟ (خودرو لوگان)
  5. قیمت بنزین در گرجستان چقدر است؟ چون بنده مطلبی در این باره پیدا نکردم.
  6. وضعیت آب و هوا در این تاریخ مناسب است؟
  7. لطفا اگر نظری درباره برآورد هزینه ها در چنین سفری دارید بفرمایید.
  8. آیا شما در باتومی امکان رزرو مکان برای ما دارید؟ حداقل قیمت لطفا.
  با سپاس

 29. فرشید says:

  درود دوباره
  فراموش کردم که بگویم زمان سفر را 2 هفته پایانی تابستان انتخاب کرده ایم. لطفا یک شماره تلفنی که بشود با شما تماس بگیریم را بنویسید چون ظاهرا دوستان با شماره ای که گذاشتید نتوانستند با شما تماس بگیرند.
  با سپاس

 30. مهدی says:

  مرز خوی ترکیه امن هست یا نه ؟؟؟

 31. مهیار says:

  سلام .خسته نباشید.مهیار هستم.می خواستم 3 سوال کنم. 1- اگر بخواهیم از تهران به سوی تفلیس حرکت کنیم از راه زمینی از ایروان بیائیم بهتره یا از مسیره مرز پازرگات؟
  2-از لحاظ غذا با خودمان غذا و تن غذا های اماده بیاریم یا در تفلیس و مسیر راه کیفیت غذا ها مناسبه؟
  3-برای ثبت شرکت و اخذ اقامت خانوادگی و اجازه کار چقدر باید هزینه کرد؟

  • اگر با اتوموبیل خودتان مسافرت میکنید مسیر ترکیه مناسب تر بنظر میرسد. ارمنستان هم نیاز به ویزا دارد و هم اینکه مبلغی بابت ورود اتوموبیل به خاک کشور دریافت میکند، در ضمن جاده بیت مرز ایران و شهر ایروان بسیار خطرناک است. اگر میخواهید با اتوبوس سفر کنید، مسیر ارمنستان مناسب است، چون بطور مرتب و روزانه اتوبوس از تهران به ایروان حرکت میکند و از ایروان به تفلیس هم وسایل نقلیه عمومی متعددی وجود دارد.
   غذای ارزان و با کیفیت هم در تفلیس و هم در طول مسیر یافت میشود.
   برای ثبت شرکت یا گرفتن اقامت میتوانید با دفتر ما در تفلیس تماس بگیرید.

 32. آیدین says:

  سلام ، من از یک مسیر دیگه ای رفتم که واقعا عالیه وبا صفا، منتهی یکه خورده راهش خرابه وساکت هستش ولی خیلی نزدیکه،ما بعد از اردهان در حدود 60 کیلومتر به آرتوین می رویم وبعد 25 کیلومتر به هوپا که با مرز گرجستان و باتومی 15 کیلومتر فاصله داره،ولی خیلی با صفا ونزدیکه وبه رفتنش می ارزه

 33. Ali Gh says:

  سلام وخسته نباشيد وفقطتشكرميكنم ازمحبت شما وراهنمائيهاي ارزنده شما موفق باشيد

 34. سهند_ک says:

  باسلام وتشکربابت مطالب ارایه شده.
  من میخوام 27اسفندبرم ترابزون ترکیه بعداز2روزاستراحت برم گرجستان بنظرتون هواچطورمیشه اونموقع ازسال؟؟؟
  ضمنا زمینی میرم
  اگه واسم مکانهای دیدنیشم بگین که دیگه نورعلی نور میشه مرسی مرسی

 35. saeed says:

  سلام.ممنونم بخاطر راهنماييهاتون.من 4بار به گرجستان سفر كردم البته با ماشين خودم.الانم مسافر ميبرم تا گرجستان.خواستم بگم مطالب شما دقيقتر از اطلاعاتي كه ممكنه يه گرجي بده.اخه اگرجي ها اطلاعات ملي شون خيلي پايينه.بازم ممنونم

 36. حامد says:

  با سلام و تشکر از راهنمائی هایتان
  فاصله بین بازرگان تا باتومی با مسیری که برای رفت فرموده اید (اردهان – پوسوف) چند کیلومتر هست؟
  فاصله بین باتومی تا بازرگان از مسیر برگشت (ترابوزان) چند کیل.متر هست؟

 37. علی says:

  با سلام خدمت شما
  عذر میخوام امکان داره اعلام بفرمائید
  هزینه رفت و آمد به گرجستان از طریق خاک ترکیه چقدره میشه؟؟؟
  مثلا 5 روز موندن در گرجستان

 38. javad says:

  سلام. واسه گشت وگذار در تقليس و باتومي به تفكيك چند روز كفايت مي كند؟

 39. حمید says:

  از قیمت هتلها و غذاها و کرایه ها و کلا هزینه ها هم اگر مینوشتید بهتر میشد.در کل بسیار اطلاعات ارزنده ای است متشکرم.

 40. pantea says:

  salam vaghean mamnon az weblog khobeton,man yek soal daram ke age be man komak konin vaghean mamnoneton misham,man sakene turkiye hastam va mikham az TRABZON be gorjestan yek vorod khoroj dashte basham baraye tamdid eghamatam mikhatam bedonam ke moshkeli nadare chon bar avalam hast mamnon komake bozorgi be man mikonid agar javabi behem bedin

  • در این وبلاگ نگارش فارسی با حروف لاتین ممنوع است با فرض استثنایی بودن شرایط شما این مطلب منتشر شد.
   بطور کلی ورود و خروج در مرزهای گرجستان ساده است و تشریفات خاصی ندارد. فکر نمی کنم با مشکل خاصی مواجه شوید.

 41. saeed says:

  سلام دوستان من میخوام خرداد ماه سفری داسته باشم به ترکیه و شهر های گرجستان میخواستم ببینم هنگام بازگشت میتونم برم ارمنستان یا نه ویزا میخواد؟

 42. saeed says:

  سفر من به جز رفت به ترکیه زمینی خواهد بود و کم هزینه اگر دوستی مایل هست با من به استانبول باتومی تفلیس و شاید ایروان همسفر بشه ممنون میشم پیام بذاره لطفا راهنمایی کنید مسیرهی زمینی اتوبوس بهتره یا قطار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: