Advertisements

لباس و آرایش مردم گرجستان

در گرجستان چند بار در سال هفته مد لباس و فشن برگزار می شود. یکی از مراسم هفته فشن که از روز 23 آوریل جاری آغاز شد، هنور هم در جریان است. مردم در گرجستان چطور لباس می پوشند و چقدر به مد یا شبیه مدلها شدن اهمیت میدهند؟
پسرهای گرجستان
اگر بخواهم با چند واژه پسرها را توصیف کنم: لباس اسپرت و دست در جیب.
مردان گرجستان اهل کت و شلوار پوشیدن و کراوات زدن نیستند، حتا در محل کار. اندک افرادی هم که کراوات میزنند و کت و شلوار می پوشند در محلهایی کار میکنند که پوشیدن لباس رسمی الزامی است وگرنه اگر از خود این افراد سئوال کنید بعید میدانم این پوشش را بطور اختیاری انتخاب کرده باشند. داشتن کیف دستی هم مورد علاقه آقایان نیست، حتا بسیاری از دانشجویان هم کیف دستی ندارند. بنظر میرسد پسرها در گرجستان دوست دارند دستشان آزاد باشد.

دانشگاه دولتی تفلیس

ده سال پیش اگر به گرجستان می آمدید، تقریبن مردها همه کاپشن و شلوار مشکی برتن داشتند اما حالا اقایان هم دارند به سوی رنگ گرایش پیدا می کنند. سیمون ماچابلی جوانی که با لباسهای دست دوز در جشنواره مد لباس شرکت کرده است به خبرنگار جورجین دیلی می گوید که می خواهد بسوی رنگهای روشن برود، نوعی اعتراض علیه رنگ سیاه و تیره.
دخترهای گرجستان
دخترهای جوان بیشتر یا دامن کوتاه بر تن می کنند یا اینکه شلوار جین .گویا این دخترها از مدلهای دهه 60 میلادی در اروپا الهام می گیرند. آنها مانند دخترهای ایرانی اهل آرایش کردن نیستند وکمتر از لوازم آرایش استفاده می کنند اما استفاده از رنگ مو رواج فراوانی دارد و  اغلب مایلند موهایشان را بطور مصنوعی به رنگ روشن در بیاورند.

مدل های دهه 60 میلادی

زنان میانسال به بالا در اکثر مواقع یک دامن تیره رنگ بلند بر تن دارند. پوشیدن دامن کوتاه برای این گروه ممکن است باعث ملامت از سوی دیگران بشود و آنها بطور معمول از آن پرهیز می کنند مگر در قالب لباسهای رسمی و در موقعیتهای خاص که نتوان برچسب سبکسر یا جلف بودن را به آنها زد.
فروشگاههای لباس
تا دلتان بخواهد در شهر تفلیس فروشگاههای لباس دست دوم وجود دارد. بنظر می رسد که این فروشگاهها بیشتر از مغازه های لباس نو فروشی مشتری دارند. در میان مشتریان این فروشگاهها هم افراد از همه گروههای سنی دیده میشوند. بسیاری از جوانان که لااقل از نظر ظاهری شبیه فقرا نیستند به این فروشگاهها مراجعه می کنند. شاید از همین پدیده بتوان نتیجه گیری کرد که مدگرایی هنوز در میان مردم گرجستان رایج و فراگیر نشده است.
بازار لباس و طراحی
با همه آنچه که گفتم، شرکتهای مدلینگ و طراحان لباس روی بازار گرجستان حساب باز کرده اند. رشد اقتصادی بالای گرجستان بازار مصرفی پتانسیل داری را ایجاد کرده است که لباس فروشها و لباس سازها بعید است از آن صرف نظر کنند. گرجستان جامعه ای اصیل و در عین حال بسیار متنوع است. تلاش برای تغییر الگوی پوشش در چنین جامعه ای گاه مقاومت و حتا گرایش به سنتهای دیرین را موجب می شود. شاید در خبرها شنیده باشید که برخی از نمایندگان پارلمان مایلند با چوخا ჩოხა, ტალავარი در مجلس حاضر شوند. زمستان گذشته نیز استفاده از روسری در بین زنان جوان گرجی بنظر من رایجتر از گذشته بود. دختران گرجی بخاطر حفاظت از سرما از روسری استفاده می کنند ولی این گمانه هم وجود دارد که افزایش حضور بانوان ترک و ایرانی در گرجستان به رواج استفاده از روسری در این کشور کمک کرده است.

Advertisements

6 Responses to لباس و آرایش مردم گرجستان

 1. در تبلیسی says:

  در مورد دخترها کاملا حق با شماست. چندین بار به دوستانم گفتم که مدل لباس پوشیدن دخترها اینجا آدم رو دقیقا می بره به دهه 70-80 میلادی.

  کلا عقب هستند (نه به معنای توهین عقب ماندگی بلکه عشق قدیم و این حرفا).

 2. ალექს says:

  عقب خودت هستی حالا هر معنی هم داشته باشه .په نه په می خواهی مثل دخترایه ایرانی که ولگرد و جلف هستند اینگار نه اینگار که مسلمان شیعه هستند لاعقل اونها مسیحی اند و اینجوری اند .

 3. شهراد says:

  درود بر شما و مخاطبین شما
  من یک ایرانی هستم . در تابستان و برابر با رمضان سال 92 به تفلیس رفتم تا دوستم را که از روسیه میامد برای اولین بار و رودررو ملاقات کنم. ایشون یک دختر مسلمان هستن.
  وقتی به هم رسیدیم واقعا تحت تاثیر پوشش کاربردی ،زیبا و بی آلایش و البته چهره بدون آرایشش قرار گرفتم .
  اولین حرکتی که در اتاق هتل انجام داد جستجوی جهت قبله بود.در حالی که من برای پذیرایی از ایشون وسایل را آماده میکردم گفتن: روزه هستن. بگدریم که که روزه ایشان در سفر چه دلیلی داشت بس عاقلانه.

  یک هفته درتفلیس بودم و میدیدم که مردم تفلیس چقدر بکر و با اصالت ومعتقد به باورهای مذهبی خودشون باقی مانده اند.
  تقریبا دختری را یاد ندارم که از کنارش گذشته باشم و در صورت من خیره شده باشد و یا چشم غره برود.
  نشنیدم جوانی یا راننده ای یا کاسبی به دختری حرف نامربوط بزند یا دسته جمعی دختری را دید بزنند و به هم پاس بدهند.
  همه اینها به یکسو و لباس این مردم به یکسو.مردم تفلیس خودشان بودند.انسان بودند و انسان. بکر،معتقد به آنچه که میگفتند. میپوشیدند همانطور که لازم بود بر پایه فطرت بود،کاربردی، نه کم نه زیاد. خودشان بودند نه نقش بود نه ریا .
  مردم بودند،شما متوجه میشوید چه میگویم.مردم بودند،سیاهه لشکر،دسته یا در توهم نبودند.

  یک دوستی میگفت تنها انسان است که گاهی نمیداند واقعا چیست و الا مابقی حیوانات میدانند چه نوع حیوانی هستند ،اگر از ایشان بپرسی که چه هستید. فکرش را بکنید پسر ایرانی که شرتش و نیمی از باسنش به دلیل فاغ کوتاه شلوار و تیشرت نیمه اش بیرون افتاده و زیر ابرو برمی دارد چه فکر میکند راجع به مخاطب تیپ خود ویا دختری که صورتش شبیه بوم نقاشی شده از بس میمالد و میروبد فکر میکند قرار است با این رنگ ها چه بشود که دختر گرجی و روس و اروپایی و… نشدند.

  مد یا دموده مهم نیست ،جوانهای گرجستان برعکس بعضی جوانان ما ،کاربردی و راحت و زیبا میپوشند.فقط میپوشند.تا پوشیده و در حفاظ ازگرما و سرما ودر امنیت باشند.نه مثل بعضی دخترها و پسرهای ما که خیابان را با اتاق خواب اشتباه گرفته اند.
  باور کنید به این شیوه ای که بعضی پسرها ودختران ما میپوشند مربوط به زمانی از شب گذشته است که زوجی برای رفتن به اتاق خواب و نزد هم با موهای پریشان و لبی آبگینه از سرخی و گونه ای داغ از حرارت خیال و چاک سینه ای باز برای در برگرفتن میپوشند و میروند.غیر از مد پوشیدن بدتر است یا اشتباه پوشیدن .ما مد میپوشیم؟ یا جنس گپی چینی !!!
  من به دوستان و هموطنانی که تا به حال به گرجستان یا امارات نرفته اند پیشنهاد میکنم،
  اگر توانستید نخورید و نپوشید و جمع کنید و یکبار پایتان را به دبی یا گرجستان که نزدیک هست بگذارید.تا ببینید که خاستگاه لباس کدام مردم ،مردم ما یا آنها از روی فطرت، خرد و رسوم و باورهایشان و آزادانه است و نه دستوری و نه متاثر از سبگ زندگی ماهواره ای.کدام مردم درست میپوشند؟
  سپاس گذارم از مدیر محترم سایت که بسیار از اطلاعات مفیدشون بهره میبرم و شما که وقت گذاشتید و تا انتهای نوشته را خواندید.
  بدرود.

  • AMIN says:

   آقای شعراد عزیز نظر و مطالب شما چنان آموزنده و دلنشین بود که فورا بعد از خواندن نظر شما را با ذکرنام شما و آدرس سایت در صفحه فیس بوکم گذاشتم تا دیگران نیز تز نظرات شما آگاه گردند.
   درود بر شما

 4. ساناز says:

  رفتارشون با توریست خیلی خوب نیست, بد اخلاق و عصبی ان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: