Advertisements

ایرانی،کثیف نکن ! خراب کاری نکن!

رادیو فردا در گزارشی تازه تحت عنوان دردسرهای ایرانیان گرجستان از قول گیورگی لوبژانیدزه نقل می کند: «در هر هتل گرجی که بروید، متاسفانه در آنجا نوشته های فارسی به چشمتان می خورد که لطفا فضا را کثیف نکنید یا خراب کاری نکنید.» این حرف دروغی آشکار و مزخرفتر از آن است که نیاز به پاسخگویی داشته باشد. آقای گئورگی لوبژانیدزه که یکی از ایرانشناسان دانشگاه دولتی تفلیس است تا بحال جایزه های مختلفی را از دولت ایران دریافت کرده است و هزینه چاپ و انتشار کتابهای او نیز توسط دولت ایران پرداخت شده است.
در گزارش رادیو فردا آمده است که گیورگی لوبژانیدزه مشکلاتی از حضور ایرانیان را را نیز یاد آور می شود: « مشکل اصلی فکر می کنم این باشد که یک عده ای که از ایران می آیند،‌ رفتارشان در شان آن چیزی که ما از فرهنگ ایرانی می شناسیم نیست. بعضی اوقات رفتارهای از ایشان سر می زند که مردم گرجستان، ایرانی ها را از زاویه بهترشان نمی بینند. مثلا در هر هتل گرجی که بروید، متاسفانه در آنجا نوشته های فارسی به چشمتان می خورد که لطفا فضا را کثیف نکنید یا خراب کاری نکنید.»
آقای لوبژانیدزه که در سالهای اخیر با خرج دولت ایران بارها به کشور ما سفر کرده است و بابت ترجمه کتابهای ادبی پول و جایزه گرفته است، لابد حالا آنقدر پول دار شده است که بتواند آمار همه هتلهای گرجستان را داشته بشد. بنده به اندازه ایشان اطلاعات ندارم ولی در هتل ماریوت که روبروی دفتر ما است، چنین نوشته ای را ندیدم. حتمن این یک هتل در سرشماری ایشان از قلم افتاده است.
به تازگی ناشر یک مجله تبلیغاتی که دست بر قضا  آشنای آقای لوبژانیدزه هست نیز مدعی شده که بیشتر ایرانیان مقیم گرجستان در ایران مشکل دارند و نمی توانند به ایران بروند. یاد آوری میکنم نشریه نام نبرده از سوی سفارت جمهوری اسلامی نیز در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

Advertisements

9 Responses to ایرانی،کثیف نکن ! خراب کاری نکن!

 1. کسری says:

  والله من تا حالا چنند بار به گرجستان سفر کردم…هم هتلهای مختلف رو دیدم از جمله بوموند گاردن و هالیدی این هم تو خیابون گریبایدوف داخل خیابون روستاولی طولانی مدت اقامت داشتم…فارق از همه ی اینها تجربه ی فیلمسازی تو تفلیس رو داشتم و به بهترین نحوو بیش از هر توریستی با گرجی ها و اهالی تفلیس در ارتباط بودم…هرگز همچنین نوشته ای رو ندیدم و هرگز هیچگونه توهینی از طرف گرجی ها حس نکردم…مردمی بسیار نجیب و شریف…تنها مساله ای که وجود داشت سطح ضعیف زبان بود که اون هم با راهنمایی یکی از دوستام به نتیجه رسیدم که اگه باهاشون فارسی حرف بزنم بیشتر می فهمن…جز احترام و محبت و انسانهایی نجیب چیزی رو در گرجستان پیدا نکردم…قطعا اگر بخواهم بین کشور های همسایه دوباره سفر یا تجربه ی کاری رو داشته باشم گرجستان رو انتخاب خواهم کرد…یک تار موی مردم گرجستان رو با عثمانی زاده های بی هویت عوض نمی کنم…

 2. hesam says:

  این حرفا بیربطه گرجیها با فرهنگ وباادب هستندمن بیش از ده سال هست که به گرجستان رفت امد میکنم به هیچ وجه ازانها وبخصوص ازپلیس های گرجستان بی حرمتی وبی احترامی ندیدم .تجربه ای که من تا بحال کسب کردم مردمان گرجستان بسیار نجیب وبا شرفی هستند.

 3. میترا says:

  نمی دونم چرا یه عده می خوان نشون بدن که گرجی ها از ایرانی ها بدشون می یاد ، درحالی که اینطور نیست ،شاید قصد دارن گرجی ها را ملت بدی توصیف کنند ، مردم گرجستان واقعا مردم پاک نهاد و پاک سرشتی هستند و توی دنیای امروز واقعا کمتر مردمی پیدا میشه تو دنیا که صداقت داشته باشن و به فرهنگ های دیگر ملت ها با دیده ی احترام نگاه کنن ، گرجی ها ایرانی ها را دوست دارند ، انهایی که می خواهند عکس این مطلب را نشون بدن کاملا در اشتباهند .

 4. nikoloz says:

  بحث در مورد رفتار ایرانی هاست نه اینکه گرجی ها چطور مردمی هستن و شکی در این نیست که انسان های پاک سرشت و صلح طلبی هستن
  اما رفتارهای نامناسب شما ایرانی ها باعث شده نگاهشون نسبت به همه منفی بشه، وقتی برا عشق و حال و … سفر میکنید به گرجستان همین میشه
  متاسفانه خیلی از ایرانی ها حتی فرهنگ سفر را بلد نیستید و گواه این موضوع رفتارشون با طبیعت در خود ایران هست متاسفانه دچار یک توهم بزرگ هستید توهم فرهنگ و تمدن 3000 ساله در حالی که الان هیچی ندارید
  رفتار شما را پای ما گرجی هایی که از ایران برگشتیم هم مینویسن
  خواهش میکنم بیشتر از این ظلم نکنید، بس نبود ما را اسیر کردید و از کشورمون دور کردید حالا رفتید اونجا را هم به گند بکشید
  آقای گلچین فر میدونم این نظر را منتشر نمیکنی اما خواستم حداقل خودت بخونی که اینقدر طرفداری های بی مورد نکنی
  در ضمن به قول خودتون تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها

  • با ایشون موافقم. ایرانی هر جا بره ذات خودشو نشون میده و تا اونجا رو مثل ایران به گند نکشه ول کن نیست.

  • shayni says:

   با سلام اقای نیکولز
   این رو بدانید همین طور گفتید ما تمدن 3000 ساله داشتیم که به قول شما الان هیچی نداریم پس این تمدن 3000 ساله ربطی به ما ندارد .پس در نتیجه ما شما رو اسیر نکردیم و به ایران نبردیم همان طور که از تمدن 3000 ساله چیزی به ما نمی رسد اسیر کردن گرجی ها هم ربطی به ما ندارد.
   بعدش شما خودتان هم در ایران بزرگ شدید خواه و ناخواه اخلاق ایرانی ها رو دارید.این را هم بگویم اگر ایرانی ها با طبیعت خوب رفتار نمی کنند گرجی ها هم دست کمی از ایرانی ها ندارند وقتی از باتومی به سمت تفلیس می ایید دیدن اشغال و شیشه شکسته توی جنگل های کنار خیابان گواه این مطلب هست.حداقل ایرانی ها توی راه پله اپارتمانی که زندگی می کننداشغال نمی ریزند.با همه احترامی که برای گرجی ها قائلم و واقعا دوسشون دارم حاضر نیستم کسی به ایرانی ها توهین کند به نسل جدید چه ربطی دارد که شاهان ما در گذشته چه کردند.ببخشید اقای نیکولز که این را نوشتم میدونم بعضی از گرجی ها دید خوبی به ایرانی ها ندارند ولی همه ما می تونیم با رفتار درست نظر انها رو نسبت به ایرانی ها عوض کنیم

 5. در ضمن آقای گلچین فر، پروفسور لوبژانیدزه قرآن را به گرجی ترجمه کرده، یعنی چندین با اونو درک کرده ، یعنی میدونه که دروغ نگه، یعنی کسی مثل شما (که مطمئنم تا حالا حتی یک بار هم از قرآن روخونی نکردید) حق نداره ایشون را مورد قضاوت قرار بده

 6. نصرت الله مشهدی پور says:

  آقای گلچین، شما که این همه تلاش میکنید و این مطالب ارزشمندی در اینجا میگذارید، بد نیست در یکی از نوشته هایتان، بحث رابطه بین ایرانیان و گرجیها را مطرح کنید.نخست اینکه دوستی خواسته ببینه من کی هستم و چی هستم و رفته وبلاگ یک آدم روانی به اسم طوسی رو پیدا کرده( که گرجستان را در نامه ای تخیلی به ساکاشویلی استان خوانده و ساکاشویلی را استاندار گرجستان!!!)، باید بگم خیر دوست عزیز، اشتباه میکنی.از این به بعد خواستی نقش مامورهای امنیتی رو بازی کنی دقت کن..این شخص یک آدم روانیه وگرنه آدم سالم گرجستان را استان ایران نمیخواند.امری که مربوط به 1400 سال گذشته است.
  اما در مورد آقایان گرجی زاده شده در ایران
  چند نکته است که خواهش میکنم که بدون سانسور در اینجا قرار بدهید.
  1- مسئله شاه عباس و ماجراهایش در کاختی
  ببینید آقایان گرجی زاده شده در ایران!! شاه عباس دارای مادری گرجی، همسرانی گرجی و نیز سرداران گرجی بود.بعد از ترکان قزلباش که بعدها در زمان وی تبدیل به سپاه شاهسون شدند، گرجیها بیشترین نفوذ را در دستگاه صفوی داشتند.حتی جد بزرگ شاه عباس، شاه اسماعیل صفوی از پدری اردبیلی- و مادری نمیه ترکمان-نیمه گرجی(مادرش دختری به نام ماریا بود که حاصل ازدواج اوزون حسن ترکمان با دختر پادشاه گرجی تبار ترابوزان بود)به دنیا آمد.پس اگر قرار بر طلبکاری باشد، این ما ایرانی ها هستیم که به مناسبت جنایاتی که صفوی ها به مدت 200 سال در حق ایرانیان کردند، یقه شما را بگیریم و از شما طلبکار باشیم.در واقع درگیری شاه عباس با مردم کاختی، یک درگیری خودی بود.بین یک پادشاه گرجی تبار که عده ای از هم قومی هایش به خاطر ندادن مالیات بر ضد وی شورش کرده بودند.اما حتا اگر این فاکت تاریخی را درنظر نگیریم، لشکریان شاه عباس از چه تبار و ملتی بودند؟ ترکان قزلباش؟؟ ای گرجیهای زاده شده در ایران که شب و روزتان در دشمنی با ملت بدبخت ایران میگذرد، آیا میدانید که ترکان قزلباش از ترکان صفوی بودند که در زمان اجداد شاه عباس یه شیعه گرایش پیدا کردند و به علت رابطه مریدی-مراید بین ایشان و صوفیان صفوی، تبدیل به فداییان آنها و بعدها همه کاره سلسله صفوی شدند؟؟ اگر شما از مهاجرت اجباری به ایران ناراحت هستید، بروید خفت ترکان ترکیه را بگیرید!! ایرانیها چه بدی در حق شما کرده اند؟؟ به غیر از اینکه همواره با رویی گشاده شما را چونان هم میهن خویش(البته به اشتباه) پذیرفته اند.شرم هم خوب چیزی است!! ایران به کوری چشم دشمنانش، 3000 سال که سهل است، 7000 سال سابقه تمدن دارد.اگر کمی مطالعه کنید درباره آثار تاریخی کشف شده ، به این مهم دست خواهید یافت.این دشمنی شما با تمدن ایران، من را به این شک انداخته است که پشت تخریب پیاپی آثارتاریخی ایران، مافیای گرجیهای ساکن ایران، قرار گرفته است.به هر روی پرده ها روزی در مورد این مسئله بالا خواهد رفت.
  2- اما در مورد دشمنی با ایران و ایرانیان توسط گرجیهای ساکن ایران
  دوستان عزیز، این خواست خدا بود که در 35 سال اخیر، دست تمام دشمنان داخلی و خارجی ایران را برای مردم ساده دل ایران روکرد.یکی از این اتفاقات مهاجرت تعداد زیادی از ایرانیان و آشنایی آنان با دشمنی و کینه غریب و شگفت انگیز گرجیان زاده شده در ایران نسبت به ایران و ایرانی بود.آقایان، برخلاف خود مردم گرجستان، که مردمی پاک سرشت و دوست داشتنی هستند، تمام وجود شما پر از کینه و نفرت به ایران است و خدا داند که در این حضور ناخواسته 400 ساله تان، در پشت پرده چه ضربه هایی به ایران زده و میزنید؟؟ اکنون هم دست شما برای ما رو شده است و ما میدانیم و میبینیم که شما چگونه هر روزه و هر ماهه با لابی گری در پارلمان گرجستان ودیگر نهادهای دولتی و رسانه های مختلف تلاش میکنید فضای کسب و کار را برای ایرانیان دشوار نمایید و چه بلاهایی که بر سر توریست ها و تازه واردان ایرانی درنمی آورید.
  اشکالی ندارد.این گونه نخواهد ماند.
  روزی که ثبات در ایران حاکم گردد و مردم ایران صاحب اختیار و سرنوشت خویش بر ایران باشند، دیگر هیچ یک از شما جایی در ایران نخواهید داشت.شما مدعی هستید که ما ایرانیا، شما را آورده ایم دیگر؟؟ بسیار خوب، این را جبران میکنیم.به زودی حتی یک گرجی زاده شده د رایران حق سکونت در ایران را نخواهد داشت و ما ایرانی های ساکن گرجستان، دست شما را برای هم میهنان خود رو خواهیم کرد.البته در آن روز ما با ملت گرجستان رابطه بهتری نیز خواهیم داشت، ولی حساب شما جداست.نمیشود که با ملتی و کشوری از عمق جان دشمنی کنی و در همان خاک هم بمانی.مهمانی 400 ساله به زودی به پایان خواهد رسید. به زودی…
  آقای گلجین، خواهشمندم سخنان مرا چه به مذاقتان خوش آیند باشد چه نه، بدون سانسور در سایت قرار دهید، دوست دارم هم دیدگاه خودتان و هم گرجیهای زاده شده در ایران(باید نامشان را گرجی ضد ایرانی خواند)، بدانم.اگر ذره ای قضاوتم اشتباه است، دوست دارم با دلیل ثابت کنید که اشتباه میکنم.

 7. amir says:

  من ادبی بلد نیستم صحبت کنم اما اون دسته از عزیزانی که میگن ما همه جارو مثه ایران به گند میکشیم ارز کنم
  گرج عزیز خودتونم که جزو ایران بودین بعدشم که واسه روسیه شما الان دقیق چی دارید ایرانیا هم که دارن تفلیس و مثه دبی اباد میکنن شما حرفتون دقیقا چیه ایرانی پول میاره تو کشورتون خرج میکنه یه ذره شکماتون سیر شده فکر کردین خبری هست نه عزیز حواستون به حرف زدنتون باشه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: