Advertisements

واکنشها به برقراری ویزا بین ایران و گرجستان

هنوز هم خبر برقراری ویزا برای مسافرت ایرانیان در بین رسانه های فارسی زبان خبری داغ محسوب می شود و اظهار نظرها و واکنشها نسبت به آن ادامه دارد.
نمایندگان مجلس
علاء الدین بروجردی از نخستین افرادی بود که نسبت به اقدام یکجانبه دولت گرجستان واکنش نشان داد. او به خبرگزاری فارس گفت که آنها به امضاء و توافقنامه خودشان هم احترام نمی گذارند. آقای بروجردی از دولت ایران خواست که نسبت به این اقدام واکنش نشان دهد. منصور حقیقت پور نماینده مردم اردبیل گفت که این اقدام گرجستان به میل غرب و امریکا صورت گرفته است و چنین اقدام بی سابقه ای در تاریخ روابط ایران و گرجستان در روابط تهران و تفلیس تاثیر خواهد گذاشت.
بطور کلی می توان گفت که واکنش نمایندگان پارلمان ایران به این اقدام تند و اعتراضی بود. اما نکته اساسی در واکنش نمایندگان مجلس این است که آنها تائید می کنند که گرجستان ترمینالی بوده است برای دور زدن تحریمهای بین المللی علیه جمهوری اسلامی. جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری فارس می گوید: جمهوری اسلامی ایران برای دور زدن تحریم‌ها و گسترش روابط تجاری خود گزینه‌های فراوان داشته و توقف لغو روادید یک طرفه دولت گرجستان نوعی فرصت سوزی برای خود این کشور محسوب می‌شود.
واکنش دولت
با آنکه وزارت امور خارجه گرجستان تائید کرد که دو هفته پیش از تاریخ اجرای برنامه برقراری روادید به وزارت خارجه ایران اطلاع داده است اما وزارت خارجه ایران در این مورد سکوت کرد.وزارت خارجه خبر برقراری ویزا برای مسافرت ایرانیان را در اختیار خبرگزاری ها قرار نداد ، در نتیجه این خبر از مجاری غیر رسمی به گوش مردم رسید و در فضایی پر ابهام و شایعه آلود منتشر شد و موجب سردرگمی و سرگردانی بسیاری از افراد شد. واکنش وزارت خارجه جمهوری اسلامی بعد از شروع برنامه برقراری ویزا بود یعنی زمانی که همه فلک از این جریان مطلع شده بودند و اغلب خبر گزاری های خارجی آن را اطلاع رسانی کرده بود. خبرگزاری های ایران از قول یک منبع در وزارت خارجه که نام او را هم منتشر نکردند اعلام کردند: هر کشوری حق دارد که قوانین مربوط به خود را اصلاح کند و طبیعی است که ما نمی توانیم در امور داخلی گرجستان دخالت کنیم. این آقایی که من اسمش را نمیدانم بطور قطع بیشتر از من به امور سیاست خارجی و دیپلماسی وارد هستند. حرف ایشان مثل اینست که یک کشور خارجی سفارت خانه خود را در تهران تعطیل کند و وزارت خارجه ایران بگوید که این طبیعی است، هر کشوری این حق را دارد که در هر کشوری دلش خواست سفارتخانه داشته باشد.
بعبارت دیگر وزارت خارجه ایران ترجیح داد که در برخورد با این مسئله بطور انفعالی عمل کند و از تهدید یا مقابله به مثل پرهیز نماید. اگر به واکنش دولت گرجستان نیز توجه کنیم می بینیم که مقامات گرجستان نیز تلاش کردند که این اقدام از سوی طرف مقابل خصمانه برداشت نشود. داویت جالاقانیا معاون وزیر امور خارجه گرجستان به رادیو فردا می گوید: من خودم با سفیر ایران در گرجستان دراینباره صحبت کردم،‌ که آنها به خوبی دلیل ما و منطق ما برای این اقدام را درک کردند. مسلم است که خیلی خوشحال نبودند از این موضوع اما آن را درک کردند. آنها هم موافق بودند که این موضوع تاثیر منفی ای بر روابط نخواهد داشت؛ چه روابط دولت‌ها و چه سفر شهروندان ایرانی به سوی گرجستان.
بنظر میرسد که وزارت خارجه ایران مسائل را مانند آقای حسین بهشتی پور تحلیل می کند. در مقاله ای که وبسایت پرس تی وی منتشر می کند، بهشتی پور مینویسد: متاسفانه سياست کور و بي‌حاصل امريکا موجب شده تا گرجستان علي‌رغم منافع ملي خود به فشار واشنگتن تن دهد و با ايجاد مشکلات تازه‌اي براي آمد و شد آسان اتباع دو کشور، مسيري را که مي‌رفت به شکوفايي همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور منتهي شود، با مانع جدي روبرو ساخته است.
بنابراین دو دولت ایران و گرجستان می گویند که هنوز با هم تفاهم کامل دارند، طرف ایرانی متوجه است که این اقدام واکنشی بوده است تحت فشارهای غرب و طرف گرجی با آنکه میداند طرف مقابل مسئله اینطور درک می کند اما تغییر در قوانین مهاجرت را گوشزد می کند و نیازی هم نمی بیند که توضیح بدهد که چرا تغییر در قوانین مهاجرت قبل از تصویب آن منجر به ویزایی شدن مسافرت تنها برای ایرانی ها شد.
حکومت ایران و رابطه با گرجستان
اگر واکنش نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نحوه رفتار وزارت امور خارجه ایران را در چهارچوب یک استراتژی واحد حکومتی ارزیابی کنیم،  به این نتایج میرسیم:
– هر دوطرف ایرانی و گرجی مایلند در اظهار نظرهای رسمی از طرح مواضع خصمانه علیه یکدیگر خودداری کنند.
– دولت ایران برای دور زدن تحریمهای بین المللی از فضای لیبرال گرجستان استفاده می کند.
– دولت گرجستان میداند که برنامه دور زدن تحریمها از مسیر این کشور به نفع اقتصاد گرجستان است. گرجستان مایل است که حداکثر منافع را در این راستا بدست بیاورد اما ناچار است که به متحدان غربی خود توضیح بدهد که مقررات وضع شده از سوی آنها را نیز زیر پا نمی گذارد.
نتیجه آخر این پرسش را در ذهن ایجاد می کند که منافع گرجستان از رابطه با ایران چیست و چرا این کشور مایل است توازنی بین رابطه اش با غرب و ایران برقرار بماند.
سرمایه گذاری ایرانی ها در گرجستان
ایرینا گورولی به خبرنگار بی بی سی می گوید مرکز پژوهش سیاستهای اقتصادی تفلیس رقم سرمایه گذاری ایرانیان در گرجستان را کمتر از 1% سرمایه گذاری خارجی این کشور اعلام کرده است. از این مقاله بی بی سی میتوان نتیجه گرفت که گرجستان سیاست درهای باز را دارد تعطیل میکند، سرمایه گذاری ایرانی ها که چندان مهم نبوده است ، بگذار دیگر سرمایه گذاری نکنند. آنوقت از واکنش نمایندگان پارلمان ایران و سکوت وزارت خارجه ایران اینطور استنباط می کنیم جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریمها هزار جور راه بلد است و گرجستان برای ایران هم خیلی مهم نبود.
اما من و شما که پست بسته شدن حساب بانکی و مسافرت با ویزا را تا انتها مطالعه کرده ایم، از داستان بی بی سی نتیجه دیگری می گیریم و پیش بینی انتشار آن را هم کرده بودیم.
سرمایه گذاری ایرانی ها در گرجستان بسیار فراتر از آمارهای رسمی است. برخی از این سرمایه گذاری ها در پوشش شرکتهای خارجی انجام شده است از جمله شرکتهای اماراتی. برخی از ایرانی ها فعالیتهای خود را در گرجستان با گذرنامه های غیر ایرانی به ثبت می رسانند. تعدادی از ایرانی هم که تابعیت گرجستان را بدست آورده اند و سرمایه گذاریهایی که بنام آنها ثبت می شود، سرمایه گذاری خارجی محسوب نمی گردد. درست است که اطلاعات شفافی در مورد فعالیت این قبیل افراد و شرکتها وجود ندارد اما میتوان حدس زد که عمده فعالیتهای مربوط به دور زدن تحریم در همین بخش ناشفاف انجام میشود و نفعی که از این گونه فعالیتها عاید گرجستان شده است، در حدی بوده است که داشتن روابط اقتصادی با ایران بسیار با اهمیت تلقی شود.
برقراری ویزا
روشن است که برقراری ویزا برای مسافرت ایرانیان و مسدود کردن حسابهای بانکی مشتریان خرد تاثیر چندانی بر اقدامات دولت ایران برای دور زدن تحریمها ندارد. اما اینگونه برنامه ها پیامهایی را نیز با خود دارد. در هر نقطه ای از مسیر که گرجستان بر سر دوراهی ایران و غرب قرار بگیرد، بطرف غرب خواهد پیچید. اعلام خبر بسته شدن حسابهای بانکی از سوی مقامات بلند پایه گرجستان و برقراری ویزا برای مسافرت ایرانیان برای گرجستان کم هزینه ترین واکنشها نسبت به اخبار مرتبط با دور زدن تحریمها بود اما گرجی ها نشان دادند که در تعامل با جامعه جهانی هرگاه نیاز شود اقدامی علیه ایرانی ها انجام خواهند داد و ضمانتی وجود ندارد که اقدامات آتی موثر نباشد. واکنش نمایندگان پارلمان ایران به برقراری ویزا هشداری بود به گرجستان که در اقدامات خود محتاط باقی بماند زیرا جمهوری اسلامی ایران برای دور زدن تحریمها از مسیر گرجستان حاضر به پرداخت هرگونه هزینه ای نیست و ایران گزینه های متعددی را در اختیار دارد.

پیشتر اشاره کردم کردم که نپیوستن گرجستان به برنامه های تحریم با چراغ سبز امریکائیها بوده است. راه اصلی برای برنده شدن ایران در این بازی ها رهایی از ایدئولوژی احمدی نژادیسم است. احمدی نژادیستها تصور می کنند که مسائل دنیا را بخوبی می فهمند و اگر توانسته اند چند مزدور در رسانه های بین المللی را با خود همسو کنند، تعدادی از افراد تابلو را به لابی گری مشغول سازند و مهندسی اخبار و اطلاعات را در پوشش مخالفت با نظام جمهوری اسلامی هم به انجام برسانند، دیگر مدیریت جهان را بعهده گرفته اند.متاسفانه آنها نظام بین الملل و جامعه امریکا را هم مانند یک تشکیلات نظامی درک می کنند.

Advertisements

4 Responses to واکنشها به برقراری ویزا بین ایران و گرجستان

  1. امیر says:

    اغلب این بدبختیها از سفیر جدید آقای طالبی ناشی می شود که به منطقه آشنا نیست و به کشورهای تایلند و چین آشنایی دارد البته اگر ادعا نباشد لذا نتوانست با دولت ایوانیشویلی خود را سازگار کند و این ویزا و بسته شدن حسابها پدید اومد وگرنه فشار غرب از قبل هم بوده و ایرانیان وظیفه دارند این بی کفایتی را به گوش وزارت خارجه و روزنامه ها در ایران برسانند و فقط ادعا دارد و بس و همه چیز را سپرده به عقل یک کارمند اقصادی سفارت و حال باید از میان هزاران ورودی خارجی به گرجستان در مرزها فقط ایرانیان با تحقیر صف بایستند برای گرفتن ویزا و این یک بدبختی و بی کفایتی مسئولان سفارت است و سرمایه ایرانیان حالا چه از ایران و چه از خارج آمده باشند هم به خطر افتد که مجبورند بروند آبخازیا و اوستیا که احترامی دارند

    • متاسفانه در وزارت خارجه ایران تحلیل درستی در رابطه با تحولات یکسال اخیر گرجستان وجود نداشت، آنها به اشتباه تصور می کردند که گرجستان دارد از غرب فاصله می گیرد و خیلی هم طبیعی است که صدای امثال من از گوشه و کنار را هم کسی نشنود. فکر میکنم دولت ایران با ارتباط خوبی که با حزب حرکت ملی برقرار کرده بود بیشتر تحث تاثیر نظریات مطرح شده از سوی انها قرار داشت.
      در مورد آقای طالبی، ایشان بطور قطع کوتاهی کردند که خبر برقراری ویزا را بطور رسمی اطلاع رسانی نکردند. ایشان در محیطهای خصوصی پیش از برقراری ویزا گفته بودند که از اول جولای برای ایرانی ها ویزا برقرار خواهد شد و در این مورد شاهد هم وجود دارد. گویا آقای طالبی تصور می کنند که اطلاعاتی که مربوط به همه ایرانیان است باید بصورت رانت در اختیار گروهی خاص قرار گیرد.

  2. بازتاب: سرمایه گذاری ثبت شده ایرانی ها در گرجستان | گرجستان

  3. بازتاب: گرجستان 2013: سقوط اقتصاد، اعتلای مدنیت | گرجستان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: