محمد ریگی، حقوقدان ایرانی ساکن باتومی

Mohammad Rigiمحمد ریگی یکی از سرشناس ترین و از قدیمی ترین ایرانی های مقیم گرجستان است.او بهراه همسر گرجی و فرزندش در شهر باتومی زندگی می کند. نخستین بار حدود 10 سال پیش بود که در باتومی با او ملاقات داشتم. در همان ملاقات اول بنظرم آمد انسانی فرهیخته، آگاه، اخلاق مدار و در ضمن شخصیتی بسیار محتاط است. از آن زمان تاکنون چندین بار با او ملاقات داشتم و حتا در دوره کوتاهی با هم همکاری شغلی داشتیم و هنوز فکر می کنم نظر اولیه ای که نسبت به این فرد داشتم کاملن درست بوده است. ریگی کتابهایی نیز در زمینه آموزش زبان برای فارسی زبانها و گرجی زبانها تالیف کرده است که هنوز منتشر نشده اند.این جای تاسف بسیار دارد که افرادی غیر ایرانی توانسته اند سالها مورد حمایت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان قرار بگیرند و بیایند مطالب علمی خود را با کمک آن مؤسسه منتشر نمایند اما آقای محمد ریگی برای انتشار اثارش سالها معطل بماند.

فرصتی دست داد تا از طریق اسکایپ یک گفتگوی دوستانه با آقای ریگی داشته باشم و از ایشان خواهش کردم خود را بیشتر به مخاطبان وبلاگ گرجیران معرفی کنند. نخست از آقای ریگی می پرسم که برای اولین بار چه زمانی به گرجستان آمد. آقای ریگی می گوید که در سال 1993 برای نخستین بار به گرجستان و شهر باتومی مسافرت کرد. از او سئوال می کنم، انگیزه او از این مسافرت چه بود و چرا به باتومی رفتند.

ریگی: من و همسرم هر دو در روسیه دانشجو بودیم. من در رشته حقوق تحصیل میکردم و همسرم آن زمان در رشته پیراپزشکی. همسرم اهل کشور گرجستان و شهر باتومی بود. بعد از آشنایی و تصمیم به ازدواج طبق رسوم گرجی – ایرانی همسرم به باتومی رفت و من هم بعد از مدتی به باتومی مسافرت کردم تا با خانواده آشنا شده و آنها را در جریان تصمیمان قرار بدهیم و در نهایت خواستگاری نمایم.

پس در واقع شما نخستین بار برای خواستگاری به گرجستان سفر کردید. برخورد اولیه خانواده همسرتان چگونه بود؟ آیا مخالفت نکردند؟

خیلی ها در ابتدا مخالف بودند. می گفتند این هم از نسل شاه عباس است و جایز نیست که با دشمن وصلت کنیم.

پس آن زمان هم از این حرفها زده می شد و درباره ایرانی ها بد اندیش بودند؟

بله، اتفاقن آنوقتها اینگونه دیدگاه ها عمومی تر بود. بمرور که رفت و آمد ایرانی ها به گرجستان بیشتر شد، میتوان گفت که نظر مردم هم تعدیل یافت.

در چنان فضایی چطور خانواده همسر شما به این ازدواج رضایت دادند؟

البته همه مخالف نبودند، شاید اکثریت موافق ازدواج ما بودند و به کمک آنها ما توانستیم ازدواج بکنیم ولی پس از ازدواج طولی نکشید آنها با من بیشتر آشنا شدند، کم کم سوء تفاهم ها برطرف شد و ازدواج ما را همگان پذیرفتند و حقیر تبدیل به داماد رتبه بالا منطقه شدم.

در روسیه در چه رشته ای تحصیل می کردید و چه زمانی مقیم گرجستان شدید؟

من آنجا اول در رشته پزشکی تحصیل می کردم ولی دو رشته، حقوق و زبان روسی را باتمام رساندم و همسرم در رشته پیراپزشکی. سال 1995 به باتومی امدم تا در کنار همسرم در این شهر زندگی کنم.

آن سالها وضعیت اقتصادی گرجستان نامساعد بود، شما چطور زندگی خود را تامین می کردید؟

بسیار مشکل بود. من ابتدا نزد پدر همسرم در کارگاه نجاری مشغول به کار شدم.

نجاری؟ ولی اینکه به رشته تحصیلی شما ارتباطی نداشت؟

بله. برای کار در وزارت حفظ محیط زیست و تدریس در دانشگاه هم درخواست فرستادم ولی از آنجایی که خارجی بودم برای پذیرفته شدن زمان لازم بود و من در ان مدت نجاری می کردم. اما پس از مدتی نخست انستیتوی حقوق ایوانه جواخی شویلی باتومی من را پذیرفت و تدریس در رشته حقوق بین الملل را آغاز کردم.

تا جائیکه من می دانم شما اکنون در دانشگاه تدریس نمی کنید، چطور شد که مدرسی در  دانشگاه را رها کردید؟

در سال 2005 من از سمت خود در دانشگاه کنار رفتم. من در روسیه تحصیل کرده بودم و بزبان روسی هم تدریس می کردم. جنبش متحد ملی پس از انقلاب رز دپارتمانهای دانشگاهی را که به زبان روسی در آن ها تدریس می شد ، بست و من هم در ان زمان آمادگی تدریس بزبان گرجی را نداشتم.

با از دست دادن شغل در دانشگاه، آیا فرصت شغلی دیگری برای شما ایجاد شد؟

بله، یک ایرانی به گرجستان آمده و در نزدیکی شهر باتومی یک کارخانه تولید آرد تاسیس کرده بود. من بعنوان مدیر کارخانه مشغول به کار شدم.

من شنیده ام که از سال 2011 شما با کنسول گری جمهوری اسلامی در شهر باتومی همکاری دارید، ممکن است بفرمایید همکاری شما در چه زمینه ای است؟

بعنوان مترجم کار می کنم و در ضمن به فعالان اقتصادی و علاقه مندان به سرمایه گذاری رایزنی حقوقی میدهم.

در کل آیا از زندگی در شهر باتومی راضی هستید؟

من از زمانی که در باتومی ساکن شدم، در هیچ شهر دیگری از جهان اقامت نکرده ام و قصد هم دارم که در این شهر بمانم. همسرم من حالا پزشک است و در یکی از مراکز درمانی اینجا کار می کند. دخترم اکنون 18 سال دارد و خود را برای ورود به دانشگاههای اینجا اماده می کند.

فرزند شما از نظر تحصیلی در چه وضعیتی است؟ ایا امیدی برای دانشگاه رفتن او هست؟

دختر من از دانش اموزان ممتاز است. او در آزمون ورودی دانشگاه هم رتبه بالایی بدست آورده است و شرایط استفاده از بورسیه تحصیلی را نیز کسب کرده است.

خیلی عالی باعث افتخار خواهد بود که یک ایرانی تبار در گرجستان بتواند به جایگاه علمی بالایی برسد. دختر شما کدام رشته تحصیلی را برای دانشگاه انتخاب کرده است؟

او هم قصد دارد در رشته حقوق تحصیل کند و حقوقدان بشود.

آیا همسر و فرزند شما هم فارسی می دانند ؟

بله، اما بسیار کم

در پایان از آقای محمد ریگی بخاطر شرکت در گفتگو تشکر می کنم و آخرین سئوال را می پرسم که آیا وبلاگ گرجیران را دنبال می کنند یا خیر. آقای ریگی می گوید که بطور مداوم این وبلاگ را دنبال می کند و گاهی نیز دیدگاه خود را درباره مطالب این وبلاگ بیان می کنند.

9 Responses to محمد ریگی، حقوقدان ایرانی ساکن باتومی

 1. حسین says:

  با سلام.
  سه سال پیش باتوم بودیم، با آقای ریگی دیدار داشتیم.بنظرم حق باشماست آدم خوبی بنظر می آمد ولی کسی به نام نبیزاده یا نبیپور یک نفر به نام دکتر فخری را درتهران به ما توصیه کرد. در ایران با دکتر دیدار هم داشتیم و جای تعجب بود که دکتر به دوستی با ریگی افتخار می کرد.
  ظاهرا به آقای ریگی در کنسولگری اعتماد ندارند.

 2. Rigi says:

  گلچین عزیز بخاطر مهر و محبتی که بخرج دادید و دل این پیر مرد افتاده را خوش کردید، از شما صمیمانه سپاس گذارم. لطفا، اگر کسی دیگر نظری داشت که باعث ایجاد کدورت در روابط کاری و انسانی ما در محیط کاری شود ، اینجا نگذارید.
  از همه کسانی که می خواهند برایم هشدار بفرستند، ممنونم .
  همه را دوست دارم و شخصا برای هرانسانی ارزش قائل هستم.
  شما را به خداوند بزرگ و متعال می سپارم.
  مواظب خودتان باشید.

 3. احمدی از اصفهان says:

  با سلام به شما آقای گلچین فر!

  در ده سال اخیر هر سال به گرجستان سفر کرده ام، در باتومی اکثر ایرانیان و گرجی ها به آقای ریگی اعتماد دارند ظاهرا وی امتحان خویش را با صداقت پشت سر گذاشته است ، گویا وی یاوری امین برای هر ایرانی و هر انسان دیگری است. می گویند پی شهرت و نام و ثروت اصلا نیست. ولی زبان زد است که در آنجا ایرانیان فرصت طلب بیچاره ای هم هستند که همیشه به فکر خود نمایی اند، به زبان یا علی یا علی می گویند و در عمل دوست شیطانند و رفتاری هم در خور شیاطین دارند ، شاید عاشق نام و نشان و ثروتند. باید گفت که میدان اعتماد و بزرگی و شهرت و نام، جولانگاه هر زاغ و زغن نیست.

 4. ریگی says:

  با سلام و درود بی پایان به همه دوستان و برادران ارجمند،
  امروز لحظه ای پیش از برادر بزرگوار احسان خزائی رونوشت نامه ای را دریافت داشتم که حاکی ازمژده چاپ فرهنگ گرجی – فارسی حقیر در آینده نزدیک ( در ایران ) بود.
  به کمک خداوند بزرگ و دوستان عزیز ایرانی و گرجی ، انشاا… کتاب «گرجی – فارسی در سفر» را همینجا گرجستان ، چاپ خواهم کرد.
  خدا بزرگ است.
  راستی از دوستان خواهش می کنم نه برای حقیر تعریف و تمجید زیبنده است و نه بد و بیراه گفتن به کسانی که با هم نان و نمک می خوریم. هر کس سعی کند که خود را اصلاح کند و اگر از کسی اشتباهی دیدید به خودش در خفا گوشزد نمائید.
  مواظب خودتان باشید و همه شما را به خداوند بزرگ می سپارم.

 5. گ. says:

  برای ما آقای ریگی کم از یک گرجی نیست، ای کاش همه ما مثل وی، نیکو کار می بودیم.

 6. م. چرخنده says:

  چقدر زیباست و پسندیده که در عصر خموشی مهر و انسانیت با انسانی همچون آقای ریکی آشنا شدن. چه تفاوتی هست میان ایرانی بودن ویا گرجی بودن ؟ انسانیت قومیت و ملیت و نزاد نمی شناسد

 7. asghar farzin says:

  سلام لطفا شماره تماس آقای ریگی را به من بدهید
  فرزین

  • Dwight Gabe says:

   سلام. من نظر بلوچ. من می خواهم به مهاجرت به گرجستان است. من می خواهم به خرید یک خانه در باتومی.

 8. سيد حسين نوابي says:

  با سلام من قصد اقامت به گرجستان را دارم چگونه ميتوانم با آقاي ريگي تماس داشته باشم ممنون ميشم كمكم كنيد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: