گرجی های ترک شهروند گرجستان می شوند

میخئیل ساکاشویلی رئیس جمهور گرجستان در بازدید از یک روستای گرجی نشین اعلام کرد که بزودی به بیش از 3000 گرجی ترکیه شهروندی گرجستان را اعطاء خواهد کرد.
به گزارش دی اف واچ ساکاشویلی ابراز امیدواری کرد که رئیس جمهور آینده گرجستان نیز این را ادمه بدهد. ساکاشویلی در ماه سپتامبر گذشته نیز به نزدیک 1000 شهروند ترکیه پاسپورت گرجی اعطا کرد، اقدامی که مورد انتقاد وزیر دادگستری گرجستان قرار گرفت.

24 Responses to گرجی های ترک شهروند گرجستان می شوند

 1. ساشا says:

  یه چیزی بنویس که بدرد بخوره. به من ایرانی چه که حمالیشویلی به کی شهروندی گرجستان میده. حالا مثل اینکه چه افتخاری داره شهروندی این عصرحجرایی پشت کوهی را بگیری. افسوس میخورم بحال ایرانیائی را که افتخار میکنند به شهروندی این پشت کوهی ها.

  • علی گرجی says:

   شهروندی ایران برای من افتخاری ندارد…….ضمنا تولد ابن سینا هرات بوده …عکسش رو که نقاشان رسم کردن ببین ووووحالت افغانی اون رو میگم

 2. سپهر says:

  آقاي ساشا البته لحن وقيحانه و زشت شما نشان ازنوع تربيت خانوادگي و فرهنگ جامعه اي كه در آن زندگي ميكند دارد . ببينيد شما و امثال شما چقدر زبون هستيد كه به راحتي به ديگران توهين ميكنيد وچه بر سر ايران آورده ايد كه مردم ايران به شهروندي كشوري مانند ونزوئلا و بوركينا فاسو و قبرس و… افتخار ميكنند . چه برسد به كشور تاريخي و باتمدني مانند گرجستان .

 3. Giorgi says:

  ساشا نامی ست روسی و چشمه مشکلات ما همین ایوان ها و روسها هستند که به این سوی و یا بقولی سمت پشت کوه سینه خیزانند ای ایوان ها و ساشا ها و کسانی که پشت نامهای روسی و غیره بزدلانه پناه گرفته اید ، بروید به خانه های شیک و جلو کوهی خودتان، این پشت کوه مال ماست و ما به داشتن آن قناعت تام داریم و هر کس انسان نکو باشد قدمش را به اینجا خیر مقدم می گوئیم و شهروندی هم به وی می دهیم. آورده اند که روباهی طمع کار، مکار ، حیله گر و خود خواه روزی خوشه ای انگور بر تاکی بدید، بسی سعی بکار برد و کوشید مگر بیهوده، چون خسته و درمانده شد به روی خود ناورد و زمزمه آغاز کزد ، این انگور ترش به چه دردی آید و به «سیاه چالش» در آمد و با آنکه از گرسنگی به خود می پیچید ولی تکرار می کرد اصلا آن انگور خیلی ترش و کال بود …

  • ساشا says:

   آغای سپهر 1. میگوید ادب از که آموختی گفت از بی ادبان. شما که اینقدر با ادب هستی یا بهتر بگم فقط ادعا شو داری چرا با من بی ادب بی ادبی میکنی !؟ چرا به خانوده من توهین میکنی؟ من نظرم را گفتم فقط همین. سپهر جان پس دیدی اصل خودت را نشان دادی . آغای مثلأ با فرهنگ. خودت از همه بی ادبتری. توو امثل تو وطن فروشند. برو جلو آینه. این مردم برای تو و امثال تو که میگی با فرهنگ و تمدن هستند چرا با ایرانیان که وارد فرودگاه میشن واین چنین رفتار میکنند؟ آیا این رفتار نمایان گر فرهنگ شان است! همشان پول میارن در این کشور پس با فرهنگها چرا اینطور رفتار میکنند. حا لا اگر خودم ندیده بودم یه چیزی. راه میری در بهترین خیابونشون بوی ادرار خفه ت میکنه اینه تمدن؟. تمدن را بهش افتخار کن که خود ساخته باشی نه که دیگران برات. وارد بحث تاریخی بشم؟ زیباترن ساختمانهای گرجستان را کیا درست کردن با فرهنگ ؟ بعد ش میگی ایرانیها به داشتن حتی تابعیت کشورهای …………. افتخار میکنند . 1. داشتن تابعیت هیچ کشوری افتخار و فخر نیست .2. تو با فرهنگ چرا از کشورهای که نام بردی با حالت تحقیر نام بردی؟. مگر انها کمتر از اینا هستند. من بعنوان توریست امدم آنجا میدانی چقدر سرم کلاه گذاشتن بخاطر فقط چند لاری؟ با فرهنگ تمدن. اینه رسمش؟ 3. من خودم بغیر از گذرنامه ایرانی سه تا گذرنامه وتابعیت اروپای غربی دارم ولی همیشه خودم را ایرانی میدانم وافتخار میکنم همیشه هم در مسافرتهام اول گذرنامه ایرانیم را ارائه میکنم و اصلا اباعی ندارم که هیچ بلکه با غرور میگم من ایرانیم و پارسم ادعا هم ندارم هرکه شک داره وقبول نداره بره تاریخ باستان را بخواند ببیند فرهنگ وتمدن از کجا آمده ؟ یعنی چه! بعد بیاد جلوی من ایرانی پارس ادعا کند با مدرک مدون تاریخی انوقت درست است! برو تاریخ نه ایرانیان بلکه تاریخ معتبر دیگران مثل هرودوت و اکسنفون در باره ایران را بخوان. برو نوشتهای گوته در دیوان شرق و غرب را بخوان. برو نوشتهای روسو را در نامه هایی به ایران را بخوان. برو تورات را بخوان برو کتاب پرفسور اشتین هاوس، آنه ماری شیمل وووو بخوان ببین در مورد من ایرانی چه نوشته. حال تو مثلأ ایرانی میائی از کسانی دفاع میکنی که برای حمله به ایران حاضرند در صف اول باشند.( بقول خیام نیشاپور ایرانی ( پیوسته مرا ملحد و بیدین خوانی ـ من خود انم که تو مرا خوانی ـ ترا چه رسد که مرا چنین خوانی) حتمأ بهت قول تابعیت گرجی دادن که از ایرانیا بد بگی. خوب بنده با فرهنگ برو اسرائیل اونجا بد بگو اونجا برات بصرفه تره! تا اینا که نه چیزی دارن ونه کسی بحساب میاره اینارو. والا من مخواستم بیام برا تهیه بلیط مشکل داشتم چون نه در فرانسه نه در آلمان نه در انگلستان نمیدونستن اونجا کجا است یارو ده دفعه پرسید اسمش چی بود کجاست؟ حا لا اونا خودشونو اروپای میداند و افتخار میکنند مثل ترکها و آزربایجانیها بکنند اگر با این احساسها احساس بزرگی مکنند یا اروپای بودن دال بر تمدن و فرهنگ غنی میدانند باشد باز ارجاع میدم به خواندن تاریخ ببینند افتخار داره که اروپائی باشی !؟ در آخر باز برات یک شعر نقل میکنم ای با ادب ای فهمیده با شعور . هرچند که مُفلسم هرگز نپزیرم عقیق خرُد کان.

   گلچین جان ترا خدا اینو منتشر کن. هر چند: آنکس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدوالدحر بماند

   یا بقول آن شیرین سخن که میگه : آنان که با این در اگر دربند در مانند در مانند.

  • ساشا says:

   جورجی عزیزم. والا قصد توهین نداشتم 1. نمدانم شما گرجستانی هستی یا ایرانی که از فرط بی اطلاعی وفقر فرهنگی ادعا گرجستانی والصل میکنی وشدی کاسه داغتر از آش. اگر اولی هستی چرا آمدی زبان پارسی را به این عالی یاد گرفتی و با این فراست. بهتر نبود اروپایئ با فرهنگ میرفت زبان اروپائی یاد میگرفتی و از ادبیات غنی خودتان مثالی به عاریت میگرفتی؟ تا از ادبیات من شرقی از دل کویر باز مانده . خوب انوقت بهتر معلوم میشد که روبه تشنه به تاک کیست !!!

   در ثانی نام» شریفت» برام نام کسی را بیاد می آورد که در اولین سفرم بکشور باتمدنت با فرهنگ کامل اروپای از بی اطلاعی اینجانب استفاده کامل کرده 400 لاری سر این بیچاره را کلاه گذاشت. زنده باد روبه ان آفرین زنده باد . درود بر شرف و غیرت مردانگی تان. یاشاسن با با!!! جورجکی جان حال که اشتباهً ادبیات شرقی را به این خوبی یاد گرفتی البته بهت صد آفرین میگم چون بقل همان که ازش نقل کردی و فکر کنم از سعدی شیراز بود یعنی همان روبه ان . ای کاش صداقت داشتی و مینوشتی که از که نقل کردی. برات بشعر نقل میکنم از شاعر پارسی ایرانی مولوی.

   هر کسی کو دور ماند از اصل خویش بازجوید روزگار وصل خویش

   شما گرجیها بارها ثابت کردید در تاریخ که با ولی نعمت خودتان ایران چه وفا دار بودید!

   اصل دار ختا نکند نا اصل وفا نکند

   گلچین گرامی همان خوب که از آنجا رفتی باز گلی به شرف ارامنه …تا با شد که تاریخ خواهد گفت.

   گلچین گرامی دیدی که منو تو ایرانی ولی نعمتش را روباه ختاب کرد و این نیز بماند چنان نماند و چنین هم نخواهد ماند. بقولی

   با پوزش نقل از ایرج میرزا ست فکر کنم:

   تنها کسی که به ما نر… بود کلاغ ک… دریده بود.

   چو ایران نباشد تن من نباد بدین بوم بر زنده یکتن مباد

   • علی گرجی says:

    مادر به خطا برو ناموست رو از زیر عرب ها تو دبی در بیار….ایرانی ….برست

 4. Giorgi says:

  ساشا جان شما به فکر شام باش که خربزه همه اش آب است، احترام به ایران و ملت با فرهنگ و متمدن ایران برای هر انسان آگاه یک وظیفه است ولی شما بهتر است اوهام ماضی را کنار بگذارید زیرا که بزرگی به گذشته نیست بلکه به حال هر کشور و در نهایت هر انسان است. حساب آقای گلچین فرق می کند ، من متاسفم از اینکه در کشور ما حقوق و آزادی انسانهایی مثل آقای گلچین فر بنا بر تصمیماتی غیر دموکراتیک نقض می شود. امیدوارم که چنین مواردی در هیچ جا برای کسی پیش ناید. شما بهتر است به نام ایرانی خویش هم افتخار داشته باشید و از آن استفاده بکنید…

  • گیورگی گرامی، مسئله اصلی من نقض حقوق و سلب آزادی از سوی دولت حاکم بر ایران است. من سه سال اخیر بطور پیوسته در گرجستان بودم و در طول این مدت، سخت ترین انتقادها را از دولت و گاهی مردم گرجستان مطرح کردم اما در هیچ زمانی، هیچ فرد گرجستانی به خاطر این انتقادها با من برخوردی منفی نداشت.
   در همین وبلاگ هم گفته ام، من باور دارم که کشور گرجستان در مسیر درستی حرکت می کند و آینده این ملت درخشان خواهد بود و در منطقه کشوری نمونه خواهد شد زیرا نقدپذیری و تحمل اندیشه و سخن مخالف در این مملکت به سطوح بالای قدرت سیاسی هم رخنه کرده است.
   بعید است بار دیگر، تفلیس را برای زندگی و کار انتخاب کنم ولی درسهایی که مردم و جامعه گرجستان بمن دادند تا پایان عمر راهنمای من خواهد بود.

   • ساشا says:

    جواد گرامی، درب زندانهای گرجستان را باز کنید تا ببینید دمکراتی یعنی چه!

    در آنجا چیزی باسم اوپوزیتسون واقعی هست؟! کجاست با ادوارد شواتناتزده چکار میکنند اگر برگردد؟

    چند سال پیاپی است که فقط این با با رئیس جمهور میشه؟ مگه میشه اینهم از قماش علی اف است و اردوغان .

   • من نمیگویم در گرجستان دموکراسی حاکم است بلکه کشور دارد مسیر رسیدن به دموکراسی را طی می کند. شواردنادزه هم جایی نرفته است که میفرمایید اگر بر گردد. اون در شهر تفلیس آزادانه زندگی می کند. توی همین وبلاگ هم در این مورد مطالبی منتشر شده است.

  • ساشا says:

   جورجی محترم ، اشتباه 1. برو فکر نان باش که خربزه آب است. این درستش است. 2. چتو شد نفهمیدم حالا که نوبت ما شد آسمان تپیید !؟ تا دیروز همه چیز فرهنگ و تاریخ و تمدن بود حالا که ما هم در این آشفته بازار گفتیم که متاعکی داریم آ شد اَخی ! من نمیدانم چرا بعضی ها مخصوصأ عربها و ترکها و حالا شماها هم . همچین که ایرانی ها صحبت از تاریخ را باز میکنند مسیر عوض میشه که » ای آقا گذشته چی بود کی بود الان چی هستیم» . ولی به خودشان که میرسه نه عکس میشه. اینو نفهمیدیم!!! 3.همیشه بزرگان ما گفتند گذشته چراغ راه آینده است. انسان بدونه گذشته اش که کسی نیست. شما خودت میدانی عزیزم حتی اگر می خواهی در جای کار کنی حتی خیلی کوچک مگویند یک رزومه از خوت بده این یعنی چی ؟ یعنی همان تاریخ و گذشته ات. حال شما چطور در مورد یک کشور پهناوری مثل ایران میگی گذشته بی خیال ما با حال زنده هستیم! در این جمله تنها قرض ورزی نهفته. شما حتی دور از جانتان برای بیماری به پزشک مراجعه میکنی میگه صوابق بیمار لازم است. یعنی تاریخچه سلامتی ات. اینطور است یا خیر البته در ایران اینطور بوده اگر مراجعه کنی به کتاب تاریخی پزشکی خواهی دید که در کتاب قانون در طب نوشته پور سینا ( ابن سینا ) پزشک ایرانی برای اولین بار او بر این موضوع اشاره داشت. انسان بی تاریخ یعنی بی شناسنامه بی هویت. مراجعه کنید به کتاب تاریخ تمدن از و. کارنگی. اگر اشتباه نکنم. حال افتراع اوهام در حال که خود یک نوع بیماری روانشناسی است که اولین بار زیگموند فروید به آن اشاره داشت بنام شیتسوفرینی میباشد. که شخص بیمار بصورت دائم و یا ادواری دچار نوعی از توُهوم گشته که موجب قطع ارتباط ذهنی بیمار با دنیای بیرون شده و خود را در یک ساخته ذهنی خود ابراز میکند. حال با این تعریف نه چندان دقیق ولی نه کاملا اشتباه از اطلاق شما به این بنده هیچ نوع تطبیقی با این مقوله یافت نمی شود. نتیجه: نگارنده یعنی شما جورجی در استدلال کم آورده و با استفاده از روش طقتعه دنبال صفصته در بحث بوده که از آن بنفع خودتان بهره برداری نمائید. این روش در مباحث فلسفی و منطق مضمون میباشد. و قابل باز شدن نیست. مثل شطرنج بازی است که صفحه بازی را بهم میریزد تا معلوم نشود کی بازند و برنده است. در حالی خود در کیش و مات گیر کرده !

   در مورد اسم اصلی من هم که برای شما چه فرقی میکند این یا آن. اسامی که قراردادی هستند . خوب باشد اگر به شما تصلی خاطر میدهد. خطابم کنید شاه عباس یا عباس میرزا. امیدوارم راضی شده باشید.
   بحث باز است.
   من مفطعلم مفطعلا مفتعلأ کشت مرا.

 5. گیورگی says:

  یا ساشا ! ای شاه عباس بزرگ متاسفم برایتان، این همه پز با فرهنگ بودن دادید و در آخر می بینم کلی اشتباه املایی دارید، حالا قسم شما را قبول کنم یا دم خروس را؟ از یک طرف بد ترک و عرب و گرجی را بزبان رانده اید و از طرفی دیگر خود را ترک و یا ترک گرجی نامیده اید می گوئید نه ، بهتر است شجره نامه افرای را که نام برده اید پیدا کنید و بخوانید: عباس میرزا ترک بود و شاه عباس بروایتی از پدری ترک و مادری گرجی زاده شده است و اگر جد ایشان شیخ صفی را کرد بدانیم پس پدرش کرد و مادرش گرجی است ، هیچکدام از آن دو مشعل دار گذشته ایران نبوده اند هر چند برای بزرگی ، نام و شهرت آفرینی برای ایران در زمان خودشان از کوشش و سعی دریغ نورزیده اند. شما هم بهتر است اول تحصیل کنید و بعد برگردید به کشورتان و برای حال و آینده آن زحمت بکشید و دنبال کلکسیون پاسپورت های اروپایی و آسیایی نباشید.

  • sasha says:

   جورجی محترم. شما انگار همه چیز را شخصی بخود میگیری. ما اگر بحث میکنیم در کلیات است نه فرعیات . منکه ادعا سواد نکردم. هرچند که قضاوت این به عهده شما نیست. در نگارش همیشه اشتباه پیش میآید حتی برای نویسندگان حرفه ای. که آنها هم میدهند مطالبشان را برای تصحیح وویرایش به اساتید دیگر در چندین مرحله. آنان که در این کار کمی آشنای دارند خوب میداند یا حتی دانشجویان هم در سطح master , bachlor هم باید اینکر را انجام دهند.البته من سطح تحصیلات شما را نمیدانم ولی آنان که در حد akademik هستند حتمأ از آن واقف اند. شما اصل مطالب مرا ای کاش تحلیل میکردید. نه اینکه صورت را ( ما درون را بنگریم و حال راــــ نی برون را بنگریم و قال را ).مولوی

   ایران هم خوب از اقوام مهاجر دارد. که سرانجام خودرا ایرانی خوانده اند زیرا در مقابل بزرگی این ملت و سرزمین بهتر بود همان کنند. عجب اگر آنها مشعل دار ایران نبودنند پس کجائی بودنند !؟ برای که رشادت میکردنند؟ چرا زیر پرچم ایران خدمت میکردنند؟ چرا خود را فدا و قربانی ایران مکردنند و حم و غمی نداشتنند جز ایران . نکند ستار خان و باقر خان را هم از ایران نمیدانید. گرجی بوده خوب گرجستان خاک ایران بوده. نبوده پس برای سپاه ایران و زیر پرچم ایران چرا!؟ شاید دلش میسوخته برای ما؟ آخئ بیچاره عباسهایمان. اشتباه نفرمائید من بد هیچکس را نگفتم . من گفتم اتراک و تازی دشمن و حسود بالذات با ایران و ایرانی بودنند و هستنند. گرجی ها را هم خدا عاقبتشان را بخیر کند از این
   راه که میرند به ترکستان است.

   در مورد بازگشت من به ایران هم چشم حتمأ اینکار را خوهم کرد کشور بزرگ ایران شیر زنان ومردان بزرگ زیاد دارد که در ساخت آن کوشش میکنند نتیجه اش هم استقلال کشورم است که با تمام نا ملایمات بدونه اتکا به قدرتی سربلند ایستاده وهم در دهان یاوهگویان میزند.پیشرفتش را هم که پشت به اصطلاح ابرقدرتها را سخت لرزانده.بزودی اخبارجدیدی خواهد رسید که متحیر خواهید شد.منهم دنبال گذرنامه اینها نبودم و نیستم خودشان بامنت وافتخار بهم احداء کردنند.در ثانی نمیدانستم که این موجب آزردگی خاطرمیشود تا این حد که موجب رشک و حسد شود.

   خانه ازپای بست ویران است
   گرجی دربند نقش ایوان است

   • سپهر says:

    آقاي ساشاي بافرهنگ .1- ايران داراي تمدن بزرگ بوده همه ميدانند و من هم به عنوان يك ايراني به آن افتخار ميكنم و شكي در آن نيست و نياز به يادآوري شما هم ندارد .
    2 – بحثي كه هست و شما دائم در آن مغلطه ميكني خود بزرگ بيني است كه اقوام ديگر را كوچك ميشماريد و فقط خودتان را مي بينيد.3- اگر شما در كشور ديگر كلاه سرتان رفته ربطي به همه مردم آن كشور ندارد چون انسانهاي خوب و بد در همه جاي دنيا وجود دارند و توهين به كل مردم آن كشور جايز نيست همانگونه كه عملكرد بد يك فارس به كل ايران و ايراني نسبت داده نميشود .4- خودتان بهتر ميدانيد كه در حال حاضر ايران جايگاه قديم را بين كشورهاي دنيا ندارد و باز خودت هم بهتر ميداني كه دليل آن چيست و نياز به توضيح من ندارد .
    5- تو كه خودت را يك ايراني يا تمدن چند هزار ساله ميداني و زاده كورش كبير كه اولين منشور حقوق بشر را صادر كرده چگونه به يك ملت روا ميداري آنچه را كه براي خود روا نميداري .
    در خاتمه اينكه مهم نيست از چه كشوري باشي يا از چه مذهبي و از چه نژادي مهم اين است كه انسان باشي .
    جنگ هفتاد دوملت همه را عذر بنه چون نديدند حقيقت ره افسانه زدند .

   • سپهر says:

    در ضمن من نيازي به شهروندي هيچ كشوري ندارم اما به اندازه تمام عمرت به بيشتر كشورها ي دنيا سفر كردم . اگر تاريخ را خوانده باشي همين گرجيها و سرداران رشيد آنها در زمان صفويه از افتخارات ايرانيها بودند و همين سي وسه پل معروف نيز توسط آنها به يادگار گذاشته شده كه جزو افتخارات ما ايرانيها ميباشد و در حال حاضر بيست هزار گرجي در ايران زندگي ميكنند كه بيشتر آنها داراي تحصيلات عالي و جزو افراد بانفوذ هستند و به ايران خدمت ميكنند .ساشا خيلي به خودت نناز كه اگر پاسپورت 10 كشور پيشرفته دنيا را داشته باشي باز چون صد گفتار به نيم كردار نيست و با توهين كردن و كوچك شمردن ديگران بزرگ و بافرهنگ جلوه نميكني حال ميخواهي مال يك كشور تازه تاسيس باشي يا مال يك كشور با قدمت چند هزار ساله .
    تن آدمي شريف است به جان آدميت .
    نه همين لباس زيباست نشان آدميت .

 6. sasha says:

  سپهرآغا شما اول برو طریقه نگارش موُدبانه را یاد بگیر( جوابهُ اول جناب عالی در21.10.13) بعد بیا در نگارش آنم از روی تقلید ( از بنده) شعر نویسی کن کاش در همان نوشته اولت از همین روش استفاده میکردی 1. خواننده لذت میبرد. 2. تقلید نبود در سبک و روش نگارش 3. شاید ادبیات خواصه شما به سبک چاله میدانی پنهان میماند.
  نشنیده اید که ادب مرد به ز دولت اُست؟ در مورد شما در اینجا باید بگویم:
  تربیت نا اهل را چون گردکان برگنبد است.

  فرمودید که تمام جهان گشته ائد باعث افتخار این حقیر است مکاتبه با انسان دنیا دیده. ولی با عذر بگویم گاف زدید و گذافه گوئی بیش نبود. خوب آرزو بر جواننان عیب نیست.
  آن انسانی را که سعی میکنید خود را آن جلوه دهید در شما یافت نمیکنم.
  گفت یافت می نشود جسته ایم ما
  گفت آنکه یافت می نشود انم آرزوست
  حال هر چند گیرم که انطور که میگوئید باشد
  من را ببخشید در مثل مناقشه نیست. بیجا نگفت که : خر عیسی گرش به مکه برند همان خر باز آید.

  لطفأ اگر آ میگوئید ب را هم بگوئید از خیانت های گرجی ها به ایران هم در کتاب تاریختان نوشته است ؟ البته تا انجا که من میدانم خیلی از آنهائی که شما بعنوان گرجی نام بردید خودشان را گرجی نمدانستند و نمدانند مثل ابخازستانی ها یا داغستانی ها یا اوتسیائیها. در ثانی تمام این نواحی ملک ایران بود اگر هم کاری نکردنند جز خدمت به کشور خود نبود که انهم منت و در بوق کرنا زدن ندارد.وظیفشان. هرچند خیانتها را در مقابل حال چند قدم کوچک بگذاریم کفه با آشکاری کامل بطرف اولی سنگینی مکند.

  شما هم زیادی کاسه داغتر از آش نشوید که جواب این خوش خدمتیهایتان را نچندان دور خواهند داد.

  ما آزموده ایم در شهر بخت خویش ……

  آزموده را هم آزمودن ختاست.

  من التوفیق.

  • سپهر says:

   عاقلان دانند.

   • sasha says:

    الحق ومن الانصاف گل گفتی این یکی را. خود که این نکته به دانی، پس خاموش.

    من غلام قمرم غیر قمر هیچ مگو
    پیش من جز سخن شمع وشکر هیچ مگو
    ور ازاین بی خبری رنج مبر هیچ مگو

 7. ریگی says:

  ای برادر تو همان اندیشه‌ای
  مابقی تو استخوان و ریشه‌ای

  مولانا

 8. sasha says:

  از دست این همرهان سُست عناصر دلم گرفت
  آن شیر خدا و رستم دستانم آرزوست

 9. نصرت الله مشهدی پور says:

  با سلام
  در اینکه گرجستان در طول تاریخ جزیی از ایران بوده است و مهمترین پادشاهان تاریخ آن، شاهزاده های ایرانی بوده اند(به ویژه در دوران اشکانی و ساسانی)، شکی نیست. اما متاسفانه به واسطه سیاست ورزیهای روسیه ، کتابهای تاریخی و درسی این کشور از زمان کمونیست ها، آنچنان به نفرت از ایران و ایرانی آغشته شده است که در باور نمیگنجد.به هر حال، من در جای خودش درباره داستان شاه عباس که گرجیها این همه هیاهوی مسخره برای آن به راه انداخته اند( در درگیری بین سپاه شاه عباس و شورشیان کاختی، 800 نفر گرجی و 3000 نفر از سپاه شاه عباس کشته شدند!!)، من به صورت مفصل نوشته ای خواهم آورد تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.اما جمع بندی های من در مورد کار در گرجستان پس از 2 سال کار پیاپی:
  1- گرجستان بر خلاف این همه بوق کرنایی که به راه افتاده ، مکان مناسبی برای تجارت نمیباشد: به دلایل زیر:
  1-1- جمعیت آن بسیار کم میباشد.
  1-2- بیشتر مردم آن فقیر میباشند و توانایی خریدشان بسیار پایین میباشد.
  1-4- مردمان توانای آن نیز بنا بر عاداتی که از زندگی در دوران کمونیست و دوران مافیای شواردنادزه ، کسب کرده اند، چندان اهل خرج کردن نیستند.
  1-5- بیشتر این مردم، چندان پایبند تعهدات و قول و قرارهای خویش نمیباشند و به راحتی در معامله غش و خیانت میکنند.
  1-6- گرجیها یکی از نامطمئن ترین افراد برای شراکت در کار تجاری محسوب میشوند.
  1-7- کارمندان گرجی جزء نامتعهدترین کارمندان جهان محسوب میشوند و از اتفاق در چند شماره قبل مجله آریانا، مطالب جالبی در همین مورد آمده بود.
  1-8- به شدت خارجی ستیز میباشند( ضدیت درونی زیادی با ایرانیها و ترکها و در کل با مسلمانان دارند) ولی با هوشیاری، این دشمنی را پنهان میکنند و در اولین فرصت، به مردمان کشورهای فوق الذکر خیانت میکنند.در مقابل این خارجی ستیزی، شیفتگی و خودباختگی عجیبی در برابر روسها دارند.در حالیکه روسها کمترین ارزش و احترامی برای گرجیها قائل نیستند و چندین بار که با روسها گفتگو کرده ام، دقیقا همین لفظ مورد نظر آقای ساشا را برای گرجیها به کار برده اند.با این توصیف، گرجیها، تمایل زیادی به مصرف اجناس روسی دارند و در صورتیکه در کنار کالای ایرانی و ترک ، همانند روسی آن وجود داشته باشد( هرچندگران)، ترجیح میدهند تا جنس روسی بخرند!!!؟؟
  1-9- دولت گرجستان، با اشاره و خواست دولت جدید ایران و نیز برادران عزیز قاچاقچی، تلاش کرده است تا هرچه بیشتر عرصه را بر ایرانیان مستقل تنگ کند( با بازنکردن حسابهای بانکی، ندادن ویزا و اقامت)،تا برادران قاچاقچی با آرامش بیشتری گرجستان را به حیاط خلوت خود تبدیل کنند.در نتیجه این کشور مکان ناامنی برای تاجران مستقل ایرانی است.
  1-10- خدمات در این کشور بسیار گران است.مقایسه کنید با نمونه های مشابه در کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا.
  تنها نکته مثبتی که این کشور برای کسب و کار دارد که البته این نیز متعلق به دوران ساکاشویلی بوده و با آمدن رییس جمهور جدید طرفدار ایوانشویلی، همگی بر باد خواهد رفت، یکی نبودن رشوه و فساد اداری است و دیگری شفافیت قوانین اداری و مالیاتی و دیگری راحتی ثبت شرکت برای افراد خارجی است که همه اینها نیز به زودی بر فنا خواهد شد و کشور به دوران مشعشع شواردنادزه بازخواهد گشت.
  با توجه به طولانی شدن این نوشته ، نوشتن درباره فرهنگ این مردم را به بعد موکول میکنم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: