Advertisements

اقامت و امنیت ملی گرجستان

وقتی دارای کلیه شرایط اعلام شده برای دریافت اجازه اقامت در کشور گرجستان هستید باز ممکن است تقاضای شما مورد قبول قرار نگیرد. دلیلی که برای رد تقاضای بسیاری اعلام شده است چندان مفهوم روشنی ندارد: امنیت ملی و ایمنی عمومی national security & public safety . یک فرد خارجی از این پاسخ مقامات گرجستان چه پیامی را می تواند دریافت کند؟
شاید شما هم با افرادی ملاقات داشته اید که پس از رد تقاضای اقامتشان نامه ای دریافت کرده اند که دلیل عدم پذیرش تقاضا مربوط به امنیت ملی گرجستان دانسته شده است. این پدیده برای ما ایرانی ها بسیار آشنا است زیرا در دوران پیمان مسافرت بدون ویزا نیز ما برای اقامت بیش از 45 روز در گرجستان میبایستی درخواست ویزای بلند مدت یا اجازه اقامت میدادیم اما از ابتدای ماه سپتامبر سال جاری کلیه اتباع خارجی برای زندگی در گرجستان باید درخواست اجازه اقامت بدهند و حالا تقاضای اقامت برخی از شهروندان اروپایی هم با همین استدلال رد می شود. وبسایت اوراسیانت درباره خانمی گزارش میدهد که شهروند کشوری در اتحادیه اروپا است و از اینکه تقاضای اقامتش بخاطر امنیت ملی گرجستان رد شد دچار شوک گردیده است. او می گوید آیا من جاسوس هستم؟ یا قاچاقچی مواد مخدر؟ همین منبع به سخنان اخیر نخست وزیر گرجستان نیز اشاره می کند، او از کلیه اتباع خارجی که بخاطر قوانین جدید گرجستان دچار مشکل شده اند عذرخواهی می کند. اگر شهروندان اروپایی که پیش از این برای زندگی در گرجستان نیازی به درخواست پروانه اقامت نداشتند بتازگی با مانعی بنام امنیت ملی در گرجستان آشنا شده اند، ما ایرانیان بیش از دو سال است که این حرفها را می شنویم. براستی وقتی به شهروند عادی یک کشور اجازه اقامت داده نمی شود و دلیل آن حفظ امنیت ملی اعلام می شود چه پیامی را باید از مقامات گرجستان درک کرد؟
به احتمال زیاد شما هم با من موافق هستید که حزب حرکت ملی به رهبری میخیل ساکاشویلی در دوران حاکمیت خود سیاست لیبرال را در زمینه قوانین و مقررات مهاجرت در گرجستان اعمال می کرد اما نباید فراموش کنیم که در اواخر دوران ساکاشویلی تقاضای اجازه اقامت بسیاری از شهروندان ایرانی به بهانه حفظ امنیت ملی رد شد. ساکاشویلی با اعطاء شهروندی به بسیاری از مسلمانان موافقت کرد که البته تصمیمی شجاعانه بود زیرا مخالفتهای فراوانی را در جامعه و نیز در میان سیاستمدارانی همچون خانم تآ تسولوکیانی برانگیخت. آیا ممکن است امنیت ملی گرجستان تحت کنترل و تصمیم گیری کسانی باشد که قدرتشان حتا از ساکاشویلی نیز بیشتر بود؟
آقای ایراکلی قاریباشویلی بتازگی از خارجی ها معذرت خواهی کرده است و قول داده است که حتا به بهای تغییر در قانون مهاجرت شرایط بهبود خواهد یافت. این واکنش بیانگر این نکته است که او نیز مایل نیست مهمانان کشور گرجستان رنجیده خاطر شوند. اگر مهمانان برای گرجستان تا این اندازه مهم و شایسته احترام هستند که بالاترین مقام اجرایی کشور از آنها دلجویی می کند پس رد شدن تقاضای اقامت بخاطر مسائل امنیتی چه معنایی دارد؟ وقتی به یک فرد عادی گفته می شود که ماندن تو در این کشور امنیت ملی گرجستان را بخطر می اندازد او هیچ پیام روشنی دریافت نمی کند. آیا میتوان گفت افراد یا سازمانی وجود دارد که قدرتی فراتر از مسئولان اجرایی گرجستان دارد و پروانه اقامت متقاضیان باید به تائید آنها برسد؟ اگر فرض کنیم پاسخ به این پرسش مثبت است آنوقت درک واکنش مسئولان بلند پایه گرجستان در برابر خارجی ها و نیز رفتار سازمانهای اجرایی بسیار آسان خواهد بود. البته یک فرضیه دیگر نیز وجود دارد که آن نابسامانی و بی تجربه یا کم تجربه بودن کارکنان اداری در گرجستان است که در این مورد بعدها توضیح خواهم داد که این فرض نیز با بسیاری از واقعیتها سازگاری دارد و بخشی را واقعیت را توضیح میدهد.
گرجستان بدون عضویت در ناتو متحد نظامی امریکا محسوب می شود بدین معنا که امریکایی ها از خاک این کشور برای مقاصد نظامی استفاده می کنند اما اگر زمانی گرجستان در خطر حمله نظامی قرار بگیرد، جامعه جهانی تعهدی قانونی در قبال گرجستان ندارد. اخباری منتشر شده است که اعضای گروه داعش در گرجستان آموزش نظامی دیده اند. ابوعمر الشیشانی پیش از رفتن به سوریه در ارتش گرجستان خدمت می کرد. برخی از منابع گزارش میدهند که تروریستهای قفقاز شمالی از سوی گرجستان پشتیبانی می شوند. همکاری دولتهای گرجستان و اسرائیل در حوزه امنیتی نیز مسئله پوشیده ای نیست. میتوان تصور کرد که گروهی وابسته به دولتهای خارجی سرزمین گرجستان را بصورت یک پادگان نظامی در اختیار خودشان به حساب می آورند. اگر فرض کنیم همینها در بخش مربوط به مهاجرت نیز نفوذ و تسلط دارند آنوقت درک رفتارهای دولت و نظام اداری گرجستان در برابر خارجی ها آسان می شود. هرچه حضور اتباع خارجی در گرجستان کمتر باشد اوضاع قابلیت کنترل بیشتری خواهد داشت. اگر در شهرکهای محل اسکان نظامیها زندگی کرده باشید می دانید که ممکن است ناگاه و مثلن در نیمه های شب صدای آزیر خطر به صدا در بیاید. نظامی ها در این شرایط باید در چند دقیقه لباس فرم بتن کنند و خود را مرکز اداری شهرک برسانند. پیامی که به آنها داده می شود روشن است: شما باید همیشه و در هر زمان آماده مقابله با دشمن باشید. عادی بودن اوضاع پیوسته نیست و احتمال بروز بحران همیشگی است.
اگر نظامیها کنترل نهایی بر روند صدور اجازه اقامت در گرجستان را بر عهده داشته باشند آنوقت میتوان متوجه شد که آنها به خارجی ها پیام میدهند در این کشور شما باید همیشه آمادگی مواجه شدن با شرایط خاص یا بحران را داشته باشید. بزبان دیگر متوجه باشید که در یک محیط شبه نظامی دارید کار یا زندگی می کنید، اینجا سنگاپور نیست.

Advertisements

One Response to اقامت و امنیت ملی گرجستان

  1. ریگی says:

    من یک مهندش شیمی، شهر وند ترکیه می شناسم که پنج سال پیش در خواست وی به همین سبب رد شد با وجودیکه همسر وی گرجی و دارای یک دختر هم بود، ولی وی در گرجستان با ورود های مرزی ماند و نه تنها هر گز امنیت گرجستان از ماندنش متضرر نشد بلکه تعدادی شهروند گرجی در اطراف وی به دانش و علم شیمی عملا دست یافتند و امروز اگر جایی برای کار باشد می توانند در رشته تولید مواد شوینده بدون کمک مهندس کار بکنند…

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: