تسهیل شرایط دریافت ویزا و اقامت گرجستان

روز 8 می جاری پارلمان گرجستان لایحه ای را به تصویب رساند که شرایط دریافت ویزا و اجازه اقامت در این کشور را آسان تر خواهد کرد با اینحال مصوبه جدید نیز دست دولت را باز می گذارد تا همچون گذشته درخواست اجازه اقامت متقاضیان را به تشخیص خود رد کند.
با اجرای این مصوبه فرد در صورت داشتن املاک به ارزش حداقل 35 هزار دلار می تواند از دولت درخواست اجازه اقامت کوتاه مدت یا ویزای یکساله بنماید. املاک مشمول این قانون شامل زمینهای کشاورزی نمی شود. نکته مهم اینکه بر اساس قانون جدید نیز دولت هیچ الزامی ندارد که با درخواست اجازه اقامت موافقت کند و همچنان ممکن است تقاضای شما بدلایل کلی مانند حفظ امنیت ملی رد شود.
مصوبه جدید دولت را موظف می کند لیستی از کشورهایی را تهیه کند که شهروندان آنها میتوانند بدون نیاز به ویزا 360 روز در گرجستان اقامت داشته باشند. این لیست از میان کشورهایی انتخاب خواهد شد که شهروندان آنها در حال حاضر می توانند 90 روز بدون ویزا در گرجستان اقامت داشته باشند و شامل ایران نمی شود اما افراد و از جمله ایرانیانی که پروانه اقامت این کشورها را داشته باشند نیز مشمول حق اقامت 360 روزه خواهند شد.
هزینه صدور ویزای الکترونیک از 50 دلار به 20 دلار کاهش خواهد یافت و هزینه تمدید ویزا در داخل گرجستان نیز از 100 لاری به 50 لاری تنزل خواهد رسید. جهت رفع ابهام یادآوری می شود که ویزای الکترونیک غیر قابل تمدید است.
ارزیابی کلی که از قانون جدید می توان کرد این است که موجب رونق گردشگری در گرجستان خواهد شد و انتظار می رود که با اجرای آن توریستهای بیشتری از ایران و کشورهای دیگر به گرجستان سفر کنند اما تصور نمی کنم که این قانون کمک چندانی به جذب سرمایه گذاران بنماید. اگر فرض کنیم که در ابتدای اجرای قانون جدید دولت بقولی در باغ سبز نشان دهد و برای افراد زیادی تنها با خرید ملک اجازه اقامت کوتاه مدت صادر کند تا بازار کنونی مسکن را از رکود خارج نماید، هیچ تضمینی وجود ندارد که هنگام تمدید اقامت سیاست تغییر نکند.

2 Responses to تسهیل شرایط دریافت ویزا و اقامت گرجستان

  1. maziar says:

    به نظرعقلانی نمیرسه کشوری بزرگترین بخش در آمدش از راه توریست و سرمایه گزاری خارجی باشه و ظرف مدت ۱سال بارها قوانین مربوط به مهاجرت و صنعت توریسم رو دستکاری که چه عرض کنم زیرو رو کنه . اگر شخصی پول باد آورده هم داشته باشه نباید دچار اشتباه بشه وفکر سرمایه گزاری در گر جستان رو داشته باشه . به نظر من سرمایه گزاری در گرجستان حتی خرید ملک گذشته از اینکه هیچ منفعتی ندارد بلکه امکان نابودی کل سرمایه هم بسیار زیاد است .

  2. بازتاب: ورود و خروج در مرزهای گرجستان آسانتر می شود | ارمنستان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: