Advertisements

لغو ویزای اروپا از واقعیت تا تبلیغات حکومتی

در روزهای پایانی سال 2015 جشن دیگری هم به مراسم استقبال از سال نوی میلادی به برنامه های رسمی اضافه شد : جشن لغو روادید سفر به اروپا.
هنوز راه پرپیچ و خم و دشواری باید طی شود تا شهروندان گرجستان بتوانند بدون نیاز به روادید به اروپا سفر کنند اما تبلیغات گسترده در اینباره و امیدوار کردن مردم نشان می دهد که دولتمردان کشور اراده ای جدی در این مسیر دارند و تلاش می نمایند تا افکار عمومی را در این مسیر با خود همراه سازند.

مردم گرجستان چقدر حامی اروپایی شدن هستند؟
رسانه های داخلی گرجستان و نیز اغلب رسانه های غربی این تصویر را از جامعه ارائه می دهند که مردم این کشور خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا هستند. استناد اینها به یک نظرسنجی از سوی موسسه دموکراتیک ملی است که در ماه آگوست سال 2015 انجام شد و نتایج آن علاوه بر رسانه های گرجستان در رسانه های بین المللی مانند واشنگتن پست نیز بازتاب یافت. در این نظرسنجی از پرسش شوندگان سئوال می شود آیا از هدف دولت مبنی بر پیوستن به اتحادیه اروپا حمایت می کنند و آیا گرجستان باید به اتحادیه اوراسیا بپیوندد. در این نظر سنجی 39 درصد پرسش شوندگان گفتند که موافق پیوستن به اتحادیه اروپا هستند و با پیوستن به اتحادیه اوراسیا مخالفند. در مقابل تنها 15 درصد گفتند که با پیوستن به اتحادیه اورسیا موافقند و مخالف پیوستن به اتحادیه اروپا می باشند. در همین نظرسنجی 12 درصد گفتند که با پیوستن به هردو اتحادیه موافقند، 5 درصد با پیوستن به هردو اتحادیه مخالفند، 11 درصد گفتند نمیدانند و 17 درصد نیز پاسخ دادند که تفسیر روشنی ندارند.
نظرسنجی پیوستن به اتحادیه
از یک زاویه دیگر هم می شود به نظرسنجی فوق نگاه کرد و آن این اینکه 48 درصد مردم گرجستان یا مخالف پیوستن به اتحادیه اروپا هستند یا اینکه لااقل از ان حمایت نمی کنند. بنابراین خواسته پیوستن به اتحادیه اروپا در میان مردم فراگیر نیست و جامعه در کل نسبت به آن تردید دارد. اما پاسخ هواداران پیوستن به اتحادیه اوراسپا و نیز هوادارن اتحادیه اروپا به این پرسش نیز جالب است: چرا میخواهید کشور به اتحادیه ملحق شود؟
71 درصد از هواداران اوراسیا گفتند که پیوستن به این اتحادیه باعث بهبود وضع اقتصادی می شود و 68 درصد از هواردان اتحادیه اروپا نیز نظر مشابه ای را بیان کردند. بنابراین خواسته اصلی مردم گرجستان این است که وضع اقتصادی کشور بهبود پیدا کند، پیوستن بهر اتحادیه ای که وضع معیشت مردم را بهبود ببخشد، مورد حمایت قرار می گیرد. شواهد دیگری نیز وجود دارد که گرایش مردم به اروپا بخاطر ارزشهای اروپایی نیست. بعنوان مثال افکار عمومی جامعه گرجستان با قانونی شدن ازدواج همجنس گرایان مخالف است و مقامات رسمی کشور نیز بوضوح گفته اند خانواده در گرجستان یعنی زندگی مشترک بین دو جنس مخالف. گرجستانی ها بفرزندان خود از دوران کودکی آموزش مذهبی میدهند و با لائیسیته غربی میانه خوشی ندارند. از این بحث مفصل هم صرف نظر می کنم که جامعه ای سنتی که هنوز مراسم ازدواج در کلیسا به ثبت رسمی آن اولویت دارد، باکره بودن دختر پیش از ازدواج برای اکثر مردم ارزش بحساب می آید، مردم عادت دارند نان گرم و تازه از نانوایی تهیه کنند و …. چقدر به بوروکراسی و مدرنیسم غربی افبال دارد.

سفر بدون به ویزا و افکار عمومی جامعه
روشن است که جامعه نسبت به سفر بدون ویزا به اروپا نظر مثبتی دارد و از این موضوع استقبال می کند اما اینکه آسان شدن مسافرت تا چه حد باعث بهبود وضع اقتصادی می شود، موضوعی است که باید در میان جار و جنجال رسانه ای فراموش شود. پس از لغو رواید سفر، مردم گرجستان همچنان برای کار و مهاجرت به اروپا نیاز به ویزا خواهند داشت. بعلاوه از هم اکنون در برخی از کشورهای اروپایی این بحث مطرح شده است که تقاضای پناهندگی شهروندان گرجستان مورد بررسی قرار نگیرد زیرا این کشور امن است. بنابراین عده ای برای مهاجرت با شرایط دشوارتری نیز مواجه خواهند شد. شبکه روستاوی 2، پرمخاطب ترین شبکه متعلق به اپوزیسیون در گزارشی به برخی از این نکات اشاره کرده است ولی این شبکه نمی تواند در این مورد چندان جار و جنجال بپا کند زیرا باید متوجه نگرانی های حامیان اروپایی خود هم باشد. اگر حمایت اروپایی ها نبود در سال 2015 دفتر و دستک این شبکه تخته میشد.
در مجموع بنظر می آید افکار عمومی سفر بدون روادید را دستاورد مهمی تلقی می کند که برای رسیدن به آن حاضر است از برنامه دولت برای پیوستن به اروپا حمایت نماید.

مسیر رسیدن به پیمان لغو روادید
رسانه های حامی دولت به نمونه کشور مولداوی در راه رسیدن به پیمان لغو روادید اشاره می کنند. این کشور چند ماه پس از تائید کمیسیون اروپا توانست موافقت شورای اروپا و پارلمان اروپا را نیز بدست بیاورد و وارد پیمان لغو روادید بشود. باید به این نکته توجه داشت که مولداوی روابط خاصی با کشور رومانی داشته است و بسیاری از مردم این کشور گذرنامه رومانیایی دارند و پیش از پیمان لغو روادید نیز می توانستند به اروپا سفر کنند بنابراین کسب موافقت اروپا در مورد این کشور به دشواری شرایط گرجستان نبود. گرجستان در برابر اروپایی ها کارتهای برنده خودش را دارد :
– بالارفتن اعتبار گذرنامه گرجستان گرایش مردم آبخازیا و اوستیای جنوبی به تفلیس را افزون خواهد کرد. اکنون مردم این مناطق برای مسافرت از گذرنامه روسی استفاده می کنند، افزایش احتمالی درخواست پاسپورت گرجستانی در جهت واگرایی از مسکو و همگرایی بسوی تفلیس خواهد بود. فراموش نمی کنیم که رقابت روسیه و اتحادیه اروپا در منطقه طی یکی دوسال اخیر بگونه ای روزافزون شدت گرفته است.
– گرجستان در دوران شورشهای مردم چچن علیه مسکو به بسیاری از مسلمانان افراطی چچن پناهندگی اعطاء کرد. شواهدی وجود دارد که افرادی از این گروه با داعش ارتباط ارگانیک داشته اند و نفوذ احتمالی آنها در قفقاز شمالی نیز قابل گمانه زنی است. کنترل این گروهها از نظر امنیتی برای اروپا اهمیت دارد.
– گرجستان یکی از دروازه های ترکیه است و بنابراین این کشور در جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به اروپا که اکنون در صدر برنامه های دولتهای اروپایی قرار گرفته است، می تواند نقش موثری ایفا کند. اواخر سال 2015 شاهد دستگیری و دیپورت تعدادی از شهروندان جنوب آسیا بودیم که دولت گرجستان مدعی بود آنها قصد داشتند بطورغیرقانونی به اروپا بروند. اقداماتی از این قبیل مانوری ارزیابی بشود تا اروپاییها را متوجه نقش موثر گرجستان بنماید.
با همه اینها تصور می شود اروپاییها خواسته های فراتری از گرجستان داشته باشند. پاییز 2016 انتخابات پارلمانی در گرجستان برگزار می شود. اگر مردم از سیاست اروپاگرایی دستاورد ملموسی احساس نکنند، جامعه بسمت و سویی دیگر خواهد رفت که بطور قطع اروپایی ها خواهان چنین وضعی نیستند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: