چرا گرجستان روادید را لغو کرد؟

توافقنامه لغو رواید سفر بین ایران و گرجستان از حالت تعلیق بیرون آمده است و از امروز 15 فوریه بار دیگر شهروندان ایران می توانند بدون نیاز به ویزا به گرجستان سفر کنند. چرا گرجستان روادید را برای ایرانیان لغو کرد؟
اینروزها عده ای هر تحولی در روابط ایران با کشورهای خارجی را به لغو تحریمها یا همان اجرایی شدن توافق ایران با قدرتهای بزرگ مرتبط می سازند اما در مورد گرجستان شاهد هستیم که تاکنون در امور بانکی و مقررات تجاری تغییری صورت نگرفته است و ایرانیان همچنان در این امور محدود شده اند. اگر گرجستان شتاب زیادی برای توسعه روابط تجاری با ایران و افزایش آمد و شد بازرگانان میداشت، نخست این امور را اصلاح می کرد. می دانیم که بازرگانان بسادگی می توانند ویزای چندبار ورود بگیرند و مشکل اصلی آنها در تجارت با گرجستان به هیچ وجه ویزا نیست.

گرجستان و گردشگران ایرانی
برخی این نظر را مطرح می کنند که گرجستان بدنبال جذب تعداد بیشتری گردشگر هست و از اینرو ویزا را برای ایرانیان لغو کرده است. این دیدگاه تاحدودی می تواند درست باشد اما صاحبان این نظر توجه داشته باشند که لغو رواید برای ایرانیان در شرایط کنونی یکی از پرخطرترین و پرهزینه ترین تصمیمها است. ایران با مشکلات اجتماعی و اقتصادی زیادی مواجه است و لغو روادید با چنین کشوری یعنی انتقال این مشکلات به سرزمین میزبان.
روسها نیز در مورد تسهیل سفر شهروندان ایرانی به این کشور بحثها و مطالعات زیادی انجام دادند اما در نهایت تصمیم براین شد که داشتن ویزا شرط مسافرت باشد اما شرایط صدور ویزا راحت تر گردد. کشور امارات در دوران روابط طلایی با ایران با وجود داشتن اداره امنیت بسیار نیرومند هیچگاه ریسک برداشتن ویزا برای ایرانیان را نپذیرفت با آنکه می دانیم در آن سالها وضع اقتصادی عموم مردم بهتر از حالا بود.
گرجستان تجربه لغو رواید با ایران را دارد و مسئولان کشور از عواقب آن آگاه هستند، بعید است تصمیم شتابان برای لغو ویزا تنها بخاطر اشتیاق این کشور به جذب گردشگران ایرانی باشد.

گرجستان و تعهداتش به اروپا
گرجستان اکنون منتظر تهیه پروپوزال کمیسیون اروپا در مورد لغو روادید با اروپا است. این پروپوزال باید به تائید شورای اروپا و پارلمان اروپا برسد و مهمترین موضوع در رابطه با تائید آن نقش احتمالی گرجستان در کاستن از بار مهاجران و پناهجویان از اتحادیه اروپا است. در سالهای گذشته نیز سازمان ملل از گرجستان خواسته بود که بار پناهجویان را بدوش بکشد.
بنظر این نگارنده مسئله اساسی در رابطه با لغو ویزا برای ایرانیان به همین موضوع برمیگردد. این بدین معنا نیست که دو عامل دیگر این وسط هیچ نقشی ندارند اما موضوع عمده این است که گرجستان می خواهد با سبک کردن بار پناهجویان بر اروپا، کشورهای این قاره را نسبت به سفر بدون ویزا برای شهروندانش متقاعد نماید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: