لغو ویزا برای گردشگران چینی یا مانور انتخاباتی؟

گرجستان و چین توافقنامه لغو روادید سفر امضاء نموده اند که هنوز به اجرا در نیامده است. با مسافرت اخیر مدیر سازمان گردشگری گرجستان به چین، احتمال داده می شود بزودی شهروندان چینی بتوانند بدون نیاز به روادید وارد گرجستان شوند. این یکی از پرخطرترین اقدامات دولت گرجستان است و شاید در آستانه انتخابات پارلمانی مانوری باشد برای پرشدن خیابانهای تفلیس از خارجی ها.
گیورگی چوقووادزه مدیر سازمان گردشگری گرجستان در پکن با همتای چینی خود ملاقات کرد. قرار است بزودی گروههای گردشگری چین بتوانند بدون ویزا وارد گرجستان شوند و دوطرف در اینباره گفتگو کردند.
با آنکه کشور چین یکی از اقتصادهای بزرگ جهان است و چینی ها سرمایه گذاری های هنگفتی در نقاط مختلف جهان انجام می دهند اما گذرنامه چینی بویژه در برابر گذرنامه های اروپایی اعتبار چندانی ندارد و شهروندان این کشور برای سفر به بسیاری از کشورهای جهان نیاز به اخذ روادید دارند. چین یکی از کشورهای مهاجرفرست جهان است و بسیاری از شهروندان این کشور وقتی وارد کشوری می شوند پس از پایان مهلت ویزا خاک آن کشور را ترک نمی کنند. با توجه به جمعیت چین که از جمعیت یک قاره نیز بیشتر می باشد، برداشتن ویزا برای چینی ها ریسک بالایی دارد.
آخرین نظرسنجی های موسسه دمکراتیک ملی نشان می دهد که هنوز مشکلات اقتصادی مهمترین دغدغه مردم گرجستان است. برپایه نظر سنجی های همین موسسه، درصد هواداران حزب حرکت ملی و رویای گرجستان بسیار بهم نزدیک شده است و تنها حدود 2 درصد رویای گرجستان از حرکت ملی جلوتر است. اکثر مردم مردم نیز گفته اند که هنوز تصمیم نگرفته اند به نامزدهای کدام حزب رای خواهند داد. این داده ها می رساند که برنده اصلی انتخابات اکتبر 2016 گروهی خواهد بود که بتواند بیشترین امیدواری به بهبود وضع اقتصادی را در مردم ایجاد نماید. روشن است که حزب حاکم در چند ماه باقیمانده تا انتخابات نمی تواند تغییر مهمی در اوضاع اقتصادی ایجاد کند و بنابراین ناچار است از راهکار مانور استفاده کند.
انتخابات سال 2012 در ماه نوامبر برگزار شد اما دولت تصمیم گرفت انتخابات 2016 را اوایل اکتبر برگزار کند، این تصمیم علی رغم اعتراض و سر و صدای مخالفان اتخاذ شد. تابستان فصل رونق گردشگری است و مردم کمتر درباره مشکلات اقتصادی گفتگو می کنند. ماه سپتامبر هنوز گردشگری از رونق نمی افتد و مردم بعد از استراحت تابستانی با کیفهای پر پول دنبال دانشگاه و مدرسه بچه ها هستند. بنابراین اوایل اکتبر زمان خوبی برای برگزاری انتخابات است. هنوز موعد پرداخت کردیتهای فصلی و نیز نزدیک شدن به رکود زمستانی و مخارج شب سال نو افکار مردم را بسمت گرفتاری های اقتصادی سوق نداده است.
برداشتن ویزای سفر برای چینی ها یک دوره ماه عسل برای گرجستان خواهد داشت. بهرحال مهاجران غیرقانونی آینده نیز پیش از آنکه وبال اقتصاد کشور بشوند، پولهایی خرج خواهند کرد. حضور انبوه چینی ها با چهره متفاتی که نسبت به مردم قفقاز دارند در بدو امر مردم کوچه و بازار را متقاعد خواهد کرد که کشور در حال تحول است و خارجی های زیادی به اینجا وارد می شوند. بنظر می رسد دولت می خواهد از این ماه عسل در انتخابات آینده بهره برداری کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: