شهروندی گرجستان و فضای تبلیغاتی رسانه ها

این نخستین پست وبلاگ گرجیران در سال 2017 می باشد پس جا دارد در ابتدا تبریکی بمناسبت آغاز این سال به مخاطبان تقدیم کنم. هفته نخست سال 2017 نیز گذشت، علی رغم برخی وعده ها و برآوردها هنوز شهروندان گرجستان برای مسافرت به اروپا نیاز به گرفتن ویزا یا روادید دارند و گذرنامه گرجستانی همچنان یکی از پاسپورتهای کم اعتبار در سطح جهان می باشد. آنچه جالب است اینکه توجه به اعتبار گذرنامه گرجستانی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی ایرانی اگر بیشتر از رسانه های کشور گرجستان نباشد لااقل کمتر نیست. این شاید به این دلیل باشد که بسیاری از ایرانیان بدنبال یا در فکر بدست آوردن تابعیت دومی هم هستند و لابد سبک و سنگین می کنند که سراغ بدست آوردن شهروندی کدام کشور بروند بهتر است. در این پست میخواهم بر این نکته تاکید نمایم که بدست آوردن شهروندی گرجستان بسیار دشوار می باشد بطوریکه برای اغلب ایرانی ها شانس چندانی در این مورد وجود ندارد.
برخی شاید تصور میکنند چون مسافرت از ایران به گرجستان نسبت به سایر کشورها آسانتر است پس بدست اوردن شهروندی این کشور نیز با سهولت بیشتری انجام می شود. در حال حاضر مسافرت به ارمنستان برای برخی از ساکنان شهرهای شمال غرب ایران، به آسانی یک تاکسی سوار شدن است اما بدست اوردن شهروندی ارمنستان اگر ارمنی نباشید از بدست آوردن شهروندی کشور امریکا هم دشوارتر است. هویت ملی در اینگونه کشورها بر پایه هویت قومی شکل گرفته است. در گرجستان نه به شدت ارمنستان اما بهرحال هویت قوم گرجی سازنده هویت ملی این کشور می باشد. زبان رسمی کشور زبان گرجی و تاریخ ملی گرجستان نیز بگونه ای تعریف می شود که هرگاه اقوام گرجی قدرت را در دست داشتند و بر سرزمینهای بیشتری حکومت کرده اند دوران باشکوهی بوده است. قانون نانوشته ای در گرجستان وجود دارد که فرهنگ قوم گرجی باید فرهنگ غالب باشد.
یکی دیگر از ارکان مهم هویت ملی در گرجستان، علبه کلیسای ارتودکس بر سایر نهادهای دینی و مذهبی است.برخی بر این باور هستند که این هویت از سوی روسها تقویت و حمایت شده است. شاید بر پایه همین باور هم بود که میخیل ساکاشویلی رئیس جمهوری پیشین گرجستان که در مقابله با نفوذ روسیه هنوز هم شهره است، در اعطاء شهروندی به مسلمانان دست و دلبازی زیادی بخرج می داد. از سال 2012 و در پی بقدرت رسیدن رویای گرجستان، سکولارها در این کشور تا حدودی تقویت شدند و به نمونه هایی از زورآزمایی های آنان با کلیسای ارتودکس در همین وبلاگ نیز اشاره شده است. با همه اینها پیروی از کلیسای ارتودکس رکن بسیار مهمی از هویت ملی در گرجستان است، کلیسای سمبا و کاخ ریاست جمهوری گرجستان در کنار هم ساختمانهایی هستند که نماد شهر تفلیس می باشند.
اعطاء شهروندی به خارجی ها بگونه ای تنظیم می شود که ارکان اصلی هویت ملی کمرنگ نشوند بر این اساس لااقل در شرایط کنونی و آینده قابل تصور، اینکه ایرانیان میتوانند بعد از 5 یا 6 سال داشتن کارت اقامت گرجستان، شهروند این کشور بشوند شعار و تبلیغات توخالی است. واضح است که گرجی تبارهای ایران، شرایط استثنایی دارند و موضوع این گفتار نیستند.
چون عنوان این مطلب فضای تبلیغاتی رسانه ها است، به این نکته نیز اشاره کنم که در این فضا گاه مفاهیمی مانند داشتن پروانه اقامت و شهروندی با هم مخلوط می شوند. در ماههای اخیر جنجالی رسانه ای در ایران بپاشد که که برخی از مسئولان دولتی و حکومتی دو تابعیتی هستند اما بررسی های بیشتر نشان داد که آنها تنها پروانه اقامت کشورهای دیگر را دارند، لابد به این خاطر که اگر بابت دزدیها و اختلاسهایشان احساس خطر کردند آسانتر بتوانند فرار کنند. گرجستان از اواسط سال 2016 با سختگیریهای کمتری نسبت به سال قبل پروانه اقامت صادر کرده است اما این بدان معنا نیست که شرایط اعطاء شهروندی نیز آسان شده باشد. بعکس هر چه تعداد مهاجران در این کشور بیشتر بشود، انتظار می رود تدابیر بیشتری بکار برود تا ارکان اصلی هویت ملی حفظ گردد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: