از انتخاب ترامپ تا لغو روادید با اروپا

بعد از چند سال رکود در صنعت توریسم گرجستان، نوروز 96 شاهد حضور چشمگیر ایرانیان در این کشور بودیم. از چند روز مانده به عید در هر کوی و برزن در مرکز تفلیس که قدم می گذاشتم صدای هموطنان را می شنیدم. بخش پیاده روی خیابان آقماشنبلی در تفلیس این نخستین نوروزی بود که شاهد حضور چشمگیر ایرانیان بود و کافه دارهای این خیابان که تازه مغازه خود را افتتاح کرده اند، خوشحال بنظر می رسیدند. رونق دوباره و خوشحالی مردم در تبلیغات رسمی اما سمت سوی دیگری یافته بود. رژیم لغو روادید با اروپا بازتاب رسانه ای گسترده ای داشت و هنوز هم پرچمهای اروپا در کنار پرچمهای گرجستان در همان بخش از خیابان آقماشنبلی آویزان هست. پروپاگاندای اروپایی همه چیز را تحت شعاع قرار داده است. چرا غول پیر بوروکراسی در اروپا اینبار و در مورد لغو روادید با گرجستان مانند یک جوان ریزه پیزه و پرتحرک به کار افتاد؟
از سال 2015 ، مشخص بود که تا حدودی زمینه برای لغو ویزا بین گرجستان و اروپا مساعد شده است اما من شحصن خوشبین نبودم که به این زودی ها یعنی در مارس 2017 این مهم در عمل تحقق پیدا کند. در اروپا به سیاست باز کردن درها ترمزی بسته بودند که قرار نبود به این سادگی ها برداشته شود. بنظر من به قدرت رسیدن ترامپیستها در امریکا، مهمترین عاملی بود که اروپا را به تحرک و بازنگری در روشهای خود وا داشت.
ترامپیستها اتحادیه اروپا را برسمیت نمی شناسند. برای آنها اروپا قاره ای است که از کشورهای مختلفی تشکیل شده است و هر کشور باید و در صورت قدرتمند بودن می تواند سیاست مستقل خود را داشته باشد. بعد از به قدرت رسیدن ترامپ در امریکا، مقامات امریکایی چندین بار به دولت گرجستان پیغام دادند که سیاست امریکا در قبال گرجستان تغییری نکرده است و امریکا همچنان گرجستان را دوست و متحد خود قلمداد می کند. البته این پیامها از سوی دیپلماتهای محلی به دولت گرجستان ابلاغ شد ولی لزوم ارسال چنین پیامهایی بدین سبب بود که در فضای تبلیغاتی حاکم ممکن است سیاستمداران کم تجربه گرجستان، برداشتهای نه چندان درستی از واقعیت دریافت نمایند. توجه داریم که رسانه های بززرک یوروآتلانتیکی مانند بی بی سی یا سی ان ان در مقابل ترامپیستها قرار دارند و در چنین فضایی برای سیاستمتداران گرجستان درک برخی مسائل چندان آسان نیست.
یوروآتلانتیکی ها، خیالشان از بابت سیاستمداران گرجستان راحت است که آنها به لحاظ راهبردی با اتحادیه اروپا همسو هستند. این همسویی شامل هم حزب حاکم و هم اپوزیسیون قدرتمند کشور می شود اما در میان مردم عادی مسئله متفاوت است. هنوز سالها باید کار شود تا بنیاد خانواده در گرجستان سست شود، مردم کلیسا و اخلاق را رها کنند، پول نسبت به بشر دوستی ارجح گردد و در یک کلام ارزشهای یوروآتلانتیکی جانشین ارزشهای سنتی و اصیل گردد. تصور مردم گرجستان از اتحادیه اروپا کارتونی یا کاریکاتور گونه است، خیال می کنند اروپایی شدن یعنی رفاه بیشتر، حقوق بازنشستگی تضمین شده و امکانات بهداشتی برای همه. با این تصویر فانتزی، پرسش مردم گرجستان از سیاستمداران حاکم این است که پس کجاست آن رفاه و آسایشی که قرار است از اروپایی شدن نصیب ما گردد و دولت حاکم ناچار است ولو با مسکنهای زود اثر پروپاگاندای اروپایی را زنده نگه دارد.
ظهور ترامپیستها، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تقویت احزاب خواهان واگرایی از اروپا در کشورهایی مانند فرانسه و هلند و غیره در ذهن مردم گرجستان این اندیشه را بوجود می آورد که اتحادیه خودش روی هواست، ما تا چه موقع باید فقر و گرفتاری را تحمل کنیم تا اروپایی شویم، اصلن تا آن زمان مگر اروپایی هم وجود خواهد داشت؟ مختصر و کوتاه کنم، موج تبلیغاتی ایجاد شده بعد از به قدرت رسیدن ترامپیستها، می طلبید که یک مسکن فوری به جامعه گرجستان تزریق شود و آن چیزی نبود بجز رژیم لغو روادید. هر چند بالا رفتن اعتبار گذرنامه گرجستانی و استفاده از حق مسافرت آزاد، دستاورد کمی برای مردم گرجستان نیست اما نیک می دانیم که خواسته اصلی و اساسی این مردم در این مقطع فراتر از این هاست. مردم گرجستان شغل و رونق اقتصادی می خواهند و از همین الان بسیاری در این فکر هستند که چطور خودشان را به اروپا برسانند و در آنجا شغلی بخور و نمیر پیدا کنند.
بهرحال اروپا با تزریق همین مسکن، چند سال دیگر فرصت خواهد داشت تا مردم گرجستان را با سیاست اروپا گرایی همسو نگه دارد و مردم نیز به دستاوردی مهمی چون بالاتر رفتن اعتبار گذرنامه نائل شدند و بنظر می رسد لا اقل در کوتاه مدت توافق و تفاهمی بوجود آمده است. در این میانه ما ایرانی ها هستیم که هر روز قافیه و بازی را می بازیم.
ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در روزهای اول سال خورشیدی، به گرجستان سفر کرد و با مسئولان دانشگاه المصطفی و مجمع اهل بیت دیدار داشت. متاسفانه این آقایان بجای اینکه کوشنده باشند تا مردم گرجستان با فرهنگ و سنتهای ایرانی آشنا شوند، بخش اعظم امکانات و انرژی خود را صرف تبلیغات ایدئولوژیک می کنند تا مثلن مردم مارنئولی از خامنه ای تقلید کنند یا در نهایت افرادی از میان آنها به سپاه قدس ملحق شوند. این از سوی مقامات مملکت ما و از سوی دیگر بی بی سی فارسی در ماههای اخیر در گرجستان بسیار فعال شده است. فردی بعنوان خبرنگار این رسانه در گرجستان مستقر شده که که پروفایل و رزومه خبرنگاری او در اینترنت موجود نیست و اهل فن متوجه می شوند که این به چه معناست. تازه ترین شیرین کاری این شخص، انتشار مقاله ای است با عنوان یادواره قربانیان پادشاهان ایرانی در گرجستان. یادواره هایی که در این مقاله به آنها اشاره می شود، همگی در سطحی محدود برگزار می شوند و بسیاری از آنها در حال فراموشی هستند. دولتهای حاکم بر گرجستان از بدو استقلال تاکنون، هیچیک مراسم رسمی و عمومی برای این یادواره ها اعلام نکرده اند و هموراه مرافب بوده اند که به روابط دوستانه مردم دو کشور خدشه وارد نشود. این یادرواره ها باقیمانده دوران شوروی هستند و تاریخنگاری مرتبط با آنها نیز با اغراق و گاه افسانه آمیخته شده است. احیاء آنها توسط بی بی سی، اقدامی ضد ایرانی است که پاسخی قدرتمند و حساب شده را طلب می کند.
بنظر من بقدرت رسیدن ترامپیستها بسیاری از معادلات جهانی را تغییر خواهد داد. اصلاح طلبان ایران که در واقع دنبالچه های سردمداران حکومت جهانی یوروآتلانتیک هستند، توانسند زهر برجام را به خامنه ای بخوراند و او را راضی کردند که از مقام ولی امر مسلمین جهان به رهبری انقلاب رضایت دهد. من چندان خوشبین نیستم اما شاید نیروهای ملی نیز بتوانند خامنه ای را متقاعد کنند که رهبر ایران بشود و نمایندگی خدا یا نایب بودن را به کلی رها نماید و خدمتگذار جمهور مردم شود. بهرحال ما برای حفظ تمامیت ارضی کشور خود و در راستای پاسداری از تمدن ایرانی باید و می توانیم یک حکومت ایرانی ایجاد کنیم، با خامنه ای یا بدون او.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: